הגולן ואצבע הגליל-טיול משפחתי אביבי – המלצות לצפון

יצאנו לטיול משפחתי בהרכב מלא ל-3 לילות מלאים בצפון

ניצלנו את תקופת האביב עם פריחה נהדרת , רגע לפני חופשת הפסח וגיוס הבן לצבא.

יום 1נסיעה צפונה, אגמון החולה, שאר ישוב.

יום 2-טיול ג'פים במערב הגולן, הבניאס, מטולה.

יום 3-יום בצפון הגולןמאגר בנטל, עוז 77, המפקדה הסורית, עין זיוון, תל סאקי, חוות הטורבינות.

יום 4 -חזרה הביתה

יום ראשון

נסיעה מהמרכז לכיוון אגמון החולה שתואם לפני. בדרך עצרנו ליד הכנרת רק כדי להעיף מבט בכנרת המלאה.

אגמון החולה. ברקע רואים את הרי הגולן. הכל ירוק
אגמון החולה :

פארק אגמון החולה הוא אתר תיירות אקולוגי ייחודי. קק"ל הקימה פארק צפרות באגמון שמצוי בליבו של השבר הסורי-אפריקני. פעמיים בשנה חולפים בו למעלה מ- 500 מיליון עופות מים, עופות דורסים וציפורי שיר. בפארק אפשר להנות מצמחייה ומבעלי החיים הייחודיים לאזור.

ישנם כמה אפשרויות טיול במקום:

1. רכב חשמלי 2. אופניים 3. סיור עם קרונית מסתור בה אפשר להגיע קרוב מאוד לכינון העגורים בעונה. בחרתי הפעם לקחת רכב חשמלי ואכן כולם נהנו לנהוג בו. נהדר עם ילדים ! עשינו סיבוב מקיף עם עצירות קטנות לראות ציפורים, את הנוף ולהינות מהשלווה שמסביב.

ראינו מבחר עופות ומעט עגורים , אך המקום עצמו יפה והירוק בהרים משני צדי האגמון , הרי הגולן והרי נפתלי הבטיחו לנו טיול נפלא בהמשך.

יש להזמין מקומות מראש : אגמון החולה

משם המשכנו לצימר שלנו במושב שאר ישוב הצימר של יגאל. התארגנות קלה ויצאנו לחצבאני. בסוף המושב יש חורשה הנקראת חורשת הנופלים, שממש נמצאת על הנחל. השער נעול ויש גישה רק לבאי המושב. הצימר של יגאל בשאר ישוב -אירוח עם חן. מומלץ ! ארוחת ערב העברנו בצימר בהכנת ארוחת ערב בצימר. הימים ימי קורונה מרץ 2021, המסעדות אט אט נפתחות ורוב הטיול הזה כמעט ואין לנו המלצות קולינריות….

אפשרויות טיול נוספות : ראש פינה , נחל ראש פינה בעיקר באביב . יסוד המעלה, טיילת שביל עמי בין כפר בלום לעמיר.(השארנו לטיול הבא !)

יום 2 – טיול גיפים, הבניאס ומטולה.

הבטחתי לילדים הפתעה ואכן זה היה ההיילייט והשיא של הטיול : טיול גיפים !! עם אילן הדר . את תיאום מסלול הטיול עשיתי עם אילן בהתאמה למסלול שלנו. לאחר ביקור והצטיידות בצרכנייה של המושב, יצאנו לכיוון מקום המפגש בקיבוץ גונן, עלינו על הג'יפ ומשם נסענו בדרכים לא דרכים לנחל חמדל שנמצא במורדות המערביים של הגולן.

זה הגיפ שלנו לטיול !

נסענו בדרכי עפר קשוחות במורדות ועליות שרק בג'יפ ובמיומנות אפשר לעשות, נגלה לנו נוף מדהים של הנחל , הפריחה מסביב, פרות בדרך ואפילו כמה עופות דורסים. המשכנו לעבר תצפית נהדרת לכיוון עמק החולה, האגמון שרק אתמול ביקרנו, קיבלנו הסבר על המוצבים הסורים שחלשו על העמק והפגיזו את הישובים עד 1967 וכמובן על אלי כהן ועצי אקליפטוס שנשתלו בזכותו.

הפסקת תה אל מול נוף מרהיב של פריחה. אילן איש שיחה נהדר עם סיפור חיים מעניין לא פחות. היו לנו שעתיים מרתקות. אחרי כן ירדנו לכיוון גונן. נפרדנו מאילן ואני בטוחה שעוד ניפגש. כולם נהנו מאוד!!

אילן טיולי ג׳יפים

שמורת החולה, האגמון ורכס הרי נפתלי
הבניאס מסלול השביל התלוי-שמורת טבע חרמון

נפרדנו מאילן והמשכנו לאתר הבא שלנו אותו הזמנו מראש : הבניאס המפל התלוי. מכיוון שהגענו באמצע השבוע, לפני החגים, המקום לא היה הומה וזרימות החורף עדין היו חזקות , כמו כן נהנו מהפריחה הרבה . זהו מסלול מעגלי שכייף לחזור אליו .

השביל התלוי

השביל התלוי שאורכו כ 80 מ' תלוי בגדת הבזלת של הנחל והטיול הוא בתוך קניון בזלת צר מעל נחל חרמון לפני מפל הבניאס. לאחר השביל התלוי, עולים במעלה השביל מסביבנו צומחים עצי אלון תבור ואלון מצוי ופריחת העונה, ומגיעים לאחר הצומת שבילים למפל הגדול. לאחר מכן עולים לחניון.

שמורת הטבע נחל חרמון מחולקת לשתי שמורות בהן הכניסה נפרדת ויש להזמין לכל אחת מקום בנפרד : 1. שמורת טבע נחל חרמון, הבניאס-מתחם המפל והשביל התלוי. 2. שמורת הטבע נחל חרמון –מתחם המעיינות. במתחם המעיינות ישנה אופציה לכמה מסלולים. כמו כן מסלול מתחם המפל התלוי מאוד מבוקש בסופי שבוע וחגים וכדאי להזמין כמה ימים מראש. ההזמנה היא לפי יום ושעה.

נחל חרמון מתחיל את דרכו למרגלות הר חרמון, מי הגשמים והשלגים מחלחלים בסלעי הגיר עד שפורצים למרגלות ההר במעיינות שיוצרים את מקורות הירדן – הנחלים דן, חרמון (בניאס), ושניר.

מפל הבניאס
מטולה

המשכנו למטולה כאשר בדרך ראינו את מטעי האפרסקים בכפר יובל.

הגענו למטולה והשמיים סגריריים ממש מזג אויר אירופאי חורפי באמצע האביב. שטחה של מטולה נרכש בשנת 1893 ביוזמת חברת יק"א והברון רוטשילד מערבי נוצרי מצידון בשם ג'בור בֵּיי. בשטח זה ישב כפר בשם אומטולה שהיה מיושב על ידי דרוזים, ולאחר רכישת הקרקע הצטרפו מספר יהודים מיישובי הגליל וצפת לכפר הדרוזי. בשנת 1895 פרץ המרד הדרוזי כנגד השלטון הטורקי. הדרוזים שבכפר הצטרפו למרד, וזה היה הסוף של הישוב המשותף. המושבה מטולה הוקמה ב-17 במאי 1896 ויושבה על ידי 59 משפחות ממושבות הברון השונות (בעיקר ראשון לציון וזכרון יעקב).

עשינו סיבוב ברחוב הראשי של המושבה רחוב ראשונים בו אפשר לראות הרבה בתים משומרים מתקופת היווסדה של המושבה. הרחוב יורד וממשיך כמעט עד הגבול.

תצפית דדו

יצאנו ממטולה ועלינו לתצפית דדו הצופה כמעט 360 מעלות לכיוון הגולן, לבנון והרי נפתלי. חזרנו לצימר שלנו ובדרך עברנו דרך קיבוץ דפנה שם לקחנו לנו לארוחת ערב פסטה מהפודטראק מקומי.

אופציות נוספות לטיול : מסלולים נוספים בשמורת הבניאס, שמורת טבע נחל עיון – המפלים רכס הרי נפתלי -דרך נוף ותצפית. בעונת הפריחה-אבל בית מעכה בתקופת הקיץ : תל דן , נחל שניר, מסלולים רטובים בבניאס.

יום 3 – טיפסנו לצפון הגולן – ליום מושלם
מרום גולן מאגר בנטל

התחלנו את היום בתצפית למאגר בנטל שנמצא ליד הישוב מרום גולן. תצפית נהדרת, ספסל אינסטגרמי, מבט לחרמון המושלג, דשא ופינות ישיבה. הגעה : דרך הקיבוץ מרום גולן.

מאגר בנטל. אפשר לרדת או לנסוע מסביב וללכת לאורך המאגר
שקדיות
אנדרטת עוז 77- עמק הבכא

משם המשכנו לעוז 77 עמק הבכא. במקום ניצבת היום אנדרטה שהוקמה לזכר הנופלים ולהנצחת מעשי הגבורה במלחמת יום כיפור. במקום זה, שקו הגבול הבינלאומי בין ישראל ובין סוריה עובר בו, ניסה הצבא הסורי להבקיע את קו החזית, וכאן נבלם. מול הכוח הסורי העצום ניצבו עשרות בודדות של טנקים מחטיבות השריון 188 ו-7. הקרב התנהל בטווחים קצרים ביותר וחטיבות צה”ל ספגו אבדות קשות במשוריינים ובנפש, גדוד 77 של חטיבה 7, בפיקודו של סא”ל אביגדור קהלני, שניהל באזור זה את קרבות הבלימה, הצליח לבלום את הצבא הסורי, למנוע את פלישתו לישראל ולהדוף אותו חזרה לסוריה. מפקדי החטיבה ולוחמיה גילו מנהיגות, קור רוח, אומץ לב ונחישות מופלאה. בתום הקרב היו פזורים בעמק כ 200 טנקים סוריים פגועים ומספר גדול של כלי רכב משוריינים, רובם מעלים עשן.

באתר ההנצחה שהוקם במקום לזכרם של הנופלים, נשתל עץ לכל חלל. . למרגלותיה מותקן לוח ארד בו חקוקים שמות 21 לוחמי הגדוד שנפלו במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת לבנון הראשונה. לצד האנדרטה נמצאת שלדת טנק סורי מדגם T62, הטנק החדיש ביותר שהיה בידי הצבא הסורי ב 1973. הוא טיפס על הגבעה ונעצר בנקודה זו ממש. הגעה : עוז 77 על כביש 98.

המפקדה הסורית בקונייטרה

מפקדת הצבא הסורי בקוניטרה הוא בניין נטוש ברמת הגולן, סמוך לקונייטרה. עד לכיבוש רמת הגולן במלחמת ששת הימים שימש הבניין כמפקדת הכוחות הסורים ברמת הגולן. הבניין נבנה ע"י הסובייטים בשנת 1962 והוא בנוי כולו מבטון.

המבנה נמצא סמוך מאוד לגבול ישראל-סוריה, כקילומטר מערבית לקונייטרה הנטושה, וכ-3 קילומטרים מדרום לצומת בראון, על כביש 98. ביוני 1967 במהלך מלחמת ששת הימים כבש צה"ל את רמת הגולן אחרי שהפגיז כמה פעמים את המפקדה. המפקדה הופגזה ע" חיל האויר גם במלחמת יום כיפור. כיום מעטרים את קירות המבנה ציורי גרפיטי וכתובות גרפיטי, שהפכו אותו למוקד עלייה לרגל וללוקיישן לצילומים. שימו לב שהבניין לא בטיחותי כאשר אתם בפנים !

הגעה : וויז מפקדת המודיעין הסורי

אנדרטה לאלי כהן

אנדרטה שמוצבת לפני בניין המפקדה הסורית , אבן בזלת עם ציטוטים מספר משלי ותהלים בענייני תחבולות, סוד ומודיעין המוטבעים על האבן . גם סמל המוסד הישראלי מוטבע כאן, מעל האבן מנעול מפוסל שדרכו נראה מבנה המפקדה העצום. המנעול מסמל את עבודת המודיעין שמטרתה פריצת המנעול של מוסדות אחרים. אלי כהן עבר במפקדה זו כמה פעמים מפני שהוא היה זקוק לחתימת קצין המודיעין של המפקדה על מנת להמשיך לתוך השטח הצבאי הסגור,

הפסל הוא חלק משביל אלי כהן ,המחבר אוסף של שמונה נקודות הסמוכות לכביש 98, הכביש המזרחי של הגולן, שאורכו 70 ק”מ. כל הנקודות קשורות בדרך זו או אחרת לפעילותו של אלי כהן בסוריה. בשנים 1962 עד 1965 פעל בדמשק אלי כהן בזהות בדויה. שמו היה “כאמל אמין ת’אבת”, והוא הציג את עצמו כאיש עסקים סורי שחזר משהות בארגנטינה למולדתו. בינואר 1965 הוא נתפס והוצא להורג בתליה ב-17 במאי 1965. לפרטים על השביל : שביל אלי כהן

שמורת טבע הר אביטל

דרך נוף שמורת טבע הר אביטל- דרך יפיפייה אליה הגענו במקרה כאשר ניסינו לעקוף שיירה של רוכבי אופנים ופשוט נכנסנו לכביש צדדי. לא מצאנו מקום לעצור לעשות פיקניק ,אך עצרנו בצד הדרך לראות את הפריחה המדהימה.

פריחה משגעת
עין זיוון

לצהרים הגענו לעין זיוון, וחילקנו את הארוחה בין מטרלו שוקו חם ועוגה לבין יקב בהט שם אכלנו פיצה נהדרת עם סלט וטעמנו מהיינות השונים כמו כן הצטיידנו בליקר לימונצ'לו הנהדר שלהם. בעין זיוון יש גם את יקב פלטר. ואז התחלנו להדרים לכיוון תל סאקי על כביש 98 היפה.

אירוס הדור שמצאנו על הדרך בכביש 98 בדרך לתל סאקי כאשר התחלפנו בנהיגה -איזה מזל !
תל סאקי

לתל סאקי רציתי להגיע עוד מזמן, לאחר שידור התכנית "שעת נעילה", בה מסופר הקרב במלחמת יום כיפור. הכוחות בבונקר הותקפו וכותרו עם פתיחת המלחמה ע"י הסורים . כאשר הסורים הגיעו מאוד קרוב , יצא רב"ט יצחק נגרקר החוצה מהבונקר, ראה שני חיילים סוריים ששבו אותו. הוא סימן להם שאין חיילים חיים בבונקר ובכך הציל את חייהם של שאר הלוחמים. בקרבות על תל סאקי וסביבתו נפלו 32 לוחמים. 26 לוחמים הצליחו לשרוד על התל עד צהרי 8 באוקטובר 1973.

לאחר מלחמת יום הכיפורים נהרס הבונקר המקורי והוקם על ראש התל מוצב המיועד להיתפס בשעת חירום. . תל סאקי והמוצב שעל פסגתו הפכו לאתר מורשת קרב תל סאקי. בתוך בונקר הלוחמים הוקמה פינת הנצחה ללוחמים שנפלו במלחמה על התל ועל סביבתו. באתר ההנצחה חדר זיכרון לנופלים וכן מוקרן בו סרט המספר את קורות המקום.

ב-2019 שופץ הבונקר באתר ונוספה בו תאורה, כדי שיוכל לשמש לצורך צילומי סדרת הדרמה הטלוויזיונית "שעת נעילה". כך, המקום שימש כסט הצילומים המדמה את מוצב החרמון.

הר טורבינות הרוח

כשנסענו על כביש 98 דרומה לתל סאקי , ראינו על הדרך את ההר עם הטורבינות וכמה מכוניות חונות על הדרך. בדרך חזרה חיפשנו מקום להפסקת תה ועצרנו באותו המקום. התחלנו לעלות כדי למצוא מקום להפסקה שלנו , ובסופו של דבר הגענו כמעט עד הפסגה. זהו חלק משביל הגולן. הנוף מלמעלה יפיפה , השילוב של הירוק עם הרי הגעש הבזלתיים ממכר. על פסגת ההר בגובה 1050 מ' שוכנת חוות הטורבינות בה יש עשר טורבינות רוח לייצור חשמל. 

כביש 98 למטה, ברקע הרי הגעש הבזלתיים
ירדנו ממהר לקראת ערב. סוף הטיול שלנו מתקרב….

את הדרך חזרה לשאר ישוב בחרנו לנסוע צפונה דרך ברכת רם, מסעדה וכביש 99 .

סוף נהדר ליום מושלם.

אפשרויות טיול נוספות:

עמק הבוסתנים :

מסלול הליכה מעגלי קליל ויפה למרגלות הר אביטל הצופה אל הפארק הוולקני, עמק קונטרה, ובאופק סוריה והחרמון. בתקופת האביב פריחה נהדרת של עצי פרי, שקדיות, דובדבנים , תפוחים ופרחים רבים. הליכה בין טרסות חקלאיות ובוסתני הפרי. הגעה בוייז – מצפה קונטרה

ברכת רם תצפית הר אביטל , פארק וולקני הר אביטל יער אודם , הג'ובה הגדולה. מבצר קלעת נמרוד יקב אורטל

למחרת בבוקר היינו צריכים לעזוב את הצימר מוקדם. הבת שלי , מדריכה בצופים הייתה צריכה להגיע לטיול עם חניכים.

וכך הסתיים לו הטיול לפני גיוס בימי הקורונה של יונתן בני. זה היה טיול מוצלח מאוד שכולם נהנו מאוד ! וכולם נתנו ציון מעולה לכל הימים !!! טיול שגם הצליח להשתוות לטיולי חו"ל שלנו כמו בשנים עברו.

חלק זה של הארץ בתקופת האביב , הוא ללא כל ספק יפיפה !

לטיול משפחתי נוסף שעשינו באזור הגליל המערבי והעליון מים לים קצת אחרת

ואתם אוהבים את הצפון והגולן בקיץ או בחורף? או אולי באביב ?

טיולי פריחה נוספים : רמות מנשה

דרום אדום

אהבתם?

אפשר להרשם לקבלת עידכונים ופוסטים חדשים במייל !

אחרי שתרשמו תקבלו מייל , תאשרו אותו ותבדקו שלא נכנס לרשתות חברתיות

אפשר לעקוב אחרי פוסטים בפייסבוק ובאינסטגרם :

פוסטים אחרונים :

daphnatravels

5 תגובות בנושא “הגולן ואצבע הגליל-טיול משפחתי אביבי – המלצות לצפון

  1. נראה טיול מהמם, שמשלב גם נופים מקסימים וגם אתרים מעניינים. ממש עושה חשק לטייל בכל המסלול כולו!
    תודה רבה על המידע המפורט 🙏

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: