לונדון או פריז? – פריז חלק ב' אוגוסט 2019

תזכורת לחלק הראשון… היינו 9 ימים מלאים וגדושים בלונדון כחלק מטיול בן 16 יום – מצרפת קישור- חלק א' לונדון . ביום האחת עשרה לקחנו את רכבת היורוסטאר לפריז. שם נשהה ארבעה ימים מלאים. הרכבת יוצאת מתחנת סנט פנקריאס אינטרנשנל בלונדון. הגענו כשעתיים לפני הזמן לתחנה, הסתובבנו בחנויות היפות וקנינו כריכים נהדרים לנסיעה בM&S ובפראט א מנגר ( היה נהדר !) ביקורת דרכונים, שיקוף מזוודות, כל כך פשוט המעבר כאן בין הארצות !.

אנחנו עולים על היורוסטאר לפריז.

את הכרטיסים קנינו כמה חודשים מראש. ככל שמתקרבים המחיר עולה ואולי כבר אין מקום. אז לא לקחנו צ'אנס כאן. כרטיסים

שעתיים ורבע בנסיעה מאוד מהירה, דרך תעלת לאמנש ואנחנו בצד הצרפתי. איך יודעים ? ….הם כבר לא נוסעים הפוך !! נפרדנו בצער מלונדון ( אך עוד נשוב כמובן, מקוה שבקרוב ) ועוברים לפריז . הנופים המוכרים של צרפת משכיחים לרגע את הפרידה מלונדון ומהר מאוד אנחנו מוצאים את עצמנו בפרברי פריז. יורדים מהרכבת בתחנת גאר דה נורד. מונית אחת והגענו למלון שלנו במארה .

פריז -מנהלות:

מכיוון שהתכנון כלל 4 ימים מלאים בפריז לאחר 9 ימים מלאים ועמוסים בלונדון היה לי ברור כבר בתכנון שהטיול בפריז יהיה יותר רגוע, הייתי בטוחה שיהיה מאוד חם ולכן התמקדתי בחיפוש מיקום למלון מרכזי, כך שנוכל לפצל את היום. החלטה על רק 3 אטרקציות שאותם נזמין מראש. הורדתי את היורודיסני לאכזבתה של הבת שלי (בת 14) וגם נסיעה לוורסאי.  בפועל היו לנו כ 20-12 מעלות, מזג אויר מושלם.

בחרתי את מיקום המלון  באזור המארה -רובע 4 מכיוון שבטיול הזוגי הקודם שלנו (לפני 19 שנה)  היינו באזור הרובע הלטיני-סן ג’רמן ושוק המופתאר ורציתי לגוון. כמו כן רציתי מיקום שייתן לנו מקסימום אטרקציות בהליכה רגלית ואפשרות לנוח בצהרים.

נבחר המלון-Hotel Caron . לקחנו שם 2 חדרים, יש בחדר מזגן, מיני בר חופשי וקומקום ! (לא מובן מאליו ). גודל החדרים הוא 15 מר’,  נחשב ללא קטן והמיקום נהדר : סמטה מהרחוב סנט  אנטואן שהוא ההמשך של רח' ריבולי. חמש דקות מכיכר הבסטיליה. על הרחוב הראשי קווי אוטובוס, קו מטרו, 2 בולונז’רי וסופר.  בצד השני לכיוון המארה גילינו את הכיכר הנהדרת מלאת בבתי קפה ומסעדות -ככר סנט קתרין. ואחריה כל המארה ….

הככר החמודה ממש בסמוך למלון

סה”כ היינו מרוצים (למעט מחסור במראה ומקום אחסון בארון) והמיקום היה מנצח.    כל חיפוש של מסעדה היה גילוי  הרחובות היפים במארה, ואת רוב האטרקציות עשינו ברגל או כמה תחנות באוטובוס. גילינו את רובע המארה, שבביקור קודם הייתי בו רק במוזיאון פיקאסו. מאז האזור הפך לטרנדי יותר. יש איזה סוג של נינוחות באזור הזה, לא עמוס, קנה מידה אנושי של בתים והרבה חנויות, מסעדות ובתים יפים.

בבוקר הנסיעה מלונדון כבר הרגשתי את הגרון הכואב , ואז בא הצינון הכבד שליווה אותי ברוב שהותנו בפריז. למעט מנוחת צהרים ביום שהגענו, ומנוחות בגנים המפורסמים של פריז, לא נפגע הטיול שלנו, אולי קצת הואט הקצב מהרגיל..

האטרקציות התיירותיות שנבחרו ואליהם הזמנתי כרטיסים מראש : מוזיאון הלובר,  האייפל   (כי הילדים ביקשו )  ותערוכה של ואן גוך  ב atelier-lumieres.com‏. לאחר התארגנות ומנוחה קצרה במלון, יצאנו לחפש מקום לארוחת ערב וכך התחלנו להכיר את המארה הדרומי, רובע 4.

את הטיול פתחנו וסיימנו בככר ווז היפה 5 דקות מהמלון, תוך כדי חיפושי ארוחה ברחובות המארה.

ככר ווז

אחרי לונדון האינטנסיבית , פריז הייתה לנו רגועה יותר, היינו באוגוסט, חלק מהחנויות במארה סגורות, כמה חנויות מיוחדות הכי מפורסמות כמו שוקוליטרים, בולונז'רים היו סגורות וכן הפריזאים נעלמו, הם בואקאנס כנראה.

והתיירים ? ובכן הם כולם נשארו בלונדון !  פריז נראתה “ריקה” למדי (למעט התורים לאייפל וללובר ).  כל זה לא פגם ואולי העצים את ההנאה מיופיה הבלתי מעורער של העיר. פשוט להסתובב ברחובות היפים של פריז.

פריז יום 1 – נוטר דאם, הרובע הלטיני, גני לוכסמבורג.

ליום הראשון שלנו בפריז לא תכננתי שום אטרקציה מוזמנת מראש.  הרעיון היה להתארגן ולעשות סיור קלאסי :

איל דה לה סיטי, הנוטר דאם,  הרובע הלטיני עד גני לוכסמבורג ואז לזרום. זה מה שהיה בפועל.

באחד הימים כשתכננתי את הטיול לפריז ובדיוק הזמנתי מלון , שמעתי על השריפה של הנוטר דאם

להגיע לפריז בלי הנוטר דאם   ? ? ?

ובכן הלכנו לראות מה מצבה ואביא לכם את הדיווח העדכני (לאוגוסט 2019)

מהמלון יצאנו לכיוון האי איל דה לה סיטה, 10 דקות הליכה ואז ראינו את הארמון הזה,  Hotel de Sens אחד מני ארמונות רבים באזור של הרובע ה 4 בו היינו.   לכל אחד גינה יותר מטופחת ומבנה יותר יפה. אי אפשר היה שלא לצלם את כולם.  הוא נבנה בין השנים 1474-1591 והוא הבניין השלישי הכי עתיק בפריז שהשתמר במלואו. היה מעונו של Tristan de Salazar הארכיבישוף של Sens.

חלפנו על פני האי ואז התגלתה לנו – הנוטר דאם, הקתדרלה המפורסמת של פריז. המתחם מגודר ואי אפשר להכנס לתוכו,   כולו מחוזק בקשתות ובקורות פלדה שמונעות מהכנסייה לקרוס.  מהצד הקדמי הנוטר דאם נראית כפי שנראתה לפני, רק שהשטח מגודר ואין כניסה.

הנוטר דאם 2019-קורות חיזוק מכל צד
חזית מגודרת -אין כניסה

עשינו סיבוב ברובע הלטיני ועלינו לאזור גני לוכסמבורג, שם אכלנו ליד הפנתיאון ולאחר מכן נחנו בגינה היפה הזאת.

ארמון לוכסמבורג

גני לוכסמבורג – המלכה מארי דה מדיצ'י עברה לארמון לוכסמבורג לאחר רצח בעלה המלך הנרי הרביעי. בשנת 1612 היא רוכשת את בית האחוזה של הדוכס פרנסואה מלוקסמבורג יחד עם עוד כמה אחוזות הגובלות במקום. את הארמון בונה לה האדריכל סלומון דה ברוס (Salomon de Brosse). לבקשתה הקים ארמון בסגנון ארמון פיטי שהותירה בפירנצה. הגנים סביבו תוכננו כדי להזכיר לה את נוף ילדותה בפירנצה. היא גרה שם רק כחמש שנים. כיום הארמון משמש כמקום מושבו של הסנאט הצרפתי.

האגם המרכזי של הגנים

לאחר מנוחה והסתובבות בגנים היפים הוחלט לחזור ברגל את כל הדרך חזרה, שוב דרך הנוטר דאם . ללכת לאיבוד ברחובות הרובע הלטיני.

הדלתות הגדולות והצבעוניות של פריז
ברקע הנוטר דאם
מהרובע הלטיני חזרה דרך איל דה לה סיטה האי

בערב כפי שנתרגל כל יום , סיבוב ברחובות המארה , חנויות וחיפוש מסעדה לארוחת ערב.

יום שני – הלובר, גני טולרי, שאנס אליזה ושער הניצחון

את היום השני שלנו בפריז התחלנו עם זה שעקב ההצטננות שלי איבדתי לגמרי את הקול…

אנחנו מתארגנים מוקדם – יש לנו ביקור אצל המונה ליזה ב930, בלובר. כמה תחנות באוטובוס ואנחנו שם. הגענו לשם כבר לפני 900, וכבר היה תור רציני לשעה בה הזמנו…

התור ב900 בבוקר
כבר נכנסים…
בניין הלובר מתוך הפירמידה

מזל שכל כך יפה שם לכן לא היה כל כך נורא לעמוד בתור  האליפטי, שמסתדר נהדר.

לפני השעה 930 אנחנו כבר בפנים.   כמו כולם  הולכים קודם למונה ליזה , עם המוני סינים .

המונה ליזה

מבנה הלובר : מבנה מוזיאון הלובר קיים כבר מהמאה ה12 והיה למקום מושבם של מלכים עד 1682. כאשר בשנת 1546 החלה הפיכת המבצר לארמון מלכותי והאדריכל הביא לצרפת את שפת העיצוב של הרנסנס ובמשך השנים הארמון גדל. המקום הפך למוזיאון החל מהמאה ה18. בניית הפירמידה הסתיימה בשנת 1989 (האדריכל IMP) ׂ ועוררה מחלוקת רבה עקב המודרניות שהכניסה למבנה הקלאסי. הפירמידה הייתה חלק משינויים מבניים גדולים במוזיאון ומשמשת כמבנה כניסה למוזיאון וחיבור בין הבניינים השונים.

בהמשך היינו באגף מצרים הקדומה, חדרי ארמונות מלכי צרפת. לאחר כשעתיים וחצי יצאנו מהלובר.

התחנה הבאה שלנו גני הטולרי שנמצאים בסמיכות ללובר, שם אנו נחים. הספסלים שם נהדרים ! והפארק עצמו יפיפה !

יש שם לונה פארק נחמד עם גלגל ענק, אך לא נרשמה התעניינות .

גני הטולרי, מבנה אמפיתאטרון קטן להופעות וברקע בניין הלובר

מגני הטולרי אנחו ממשיכים ברגל לככר הקונקורד ומשם עולים לשאנז אליזה עד שער הנצחון . בדרך עצרנו בחנות סמסונג שהנוער אהב ובחנות של לואי ויטון – מוזיאון בפני עצמו. שם גם אכלנו צהרים במסעדת תיירים.

בחזרה למלון כבר לקחנו מטרו.

אחהצ שוב יצאנו לטייל במארה טיול שהוביל אותנו עד למרכז פומפידו שם מצאנו בית קפה נהדר ממש ליד הפסלים והמים .

בדרך למרכז פומפידו

לפומפידו לא  נכנסנו, הוא כבר נסגר עד שהגענו והייתי בפעם אחרת (יש אפשרות לתצפית מבית הקפה)

מסתיים לו עוד יום  נהדר בו שברנו שיא של הליכה 15קמ’ !!

בדרך למלון על רח ריבולי הוטל דה ויל, בניין העירייה ואחד הבניינים מתקופת הבארוק האהובים עלי ביותר. תאורת הבניין היא אמנות בפני עצמה.

יום 3 – וידאו ארט ואן גוך , שוק הבסטיליה, המארה הצפוני, והאייפל

היום נלך לתערוכת וידאו ארט מיוחדת על ואן גוך ב ATELIER DES LUMIÈRES . זהו האנגר גדול בו מוקרנים סרטי וידאו ארט על אומנים שונים.

לאחר התלבטויות מה יהיה המינון של  המוזיאונים והאומנות החלטתי לבחור בלובר  (כי  לא בטוח שהילדים ילכו אם יהיו בפריז לבד…) ובמיצג הזה, המנגיש את האמנות ומהווה בעצמו אמנות מודרנית. במשך חצי שעה מוקרן סיפור חייו של ואן גוך על הקירות של ההאנגר עם מוזיקה ווידאו ארט של הציורים שלו ,כך שבסופו של דבר זה עובד על כמה חושים בו זמני ומאוד מרגש.  כולם מאוד נהנו וזו הייתה הצלחה גדולה.   גם לכאן הזמנתי מראש לפי שעה. כרטיסים. כיום יש שם תערוכה על סזאן וקנדינסקי עד סוף אוקטובר 22.

משם צעדנו ברגל לשוק הבסטיליה,   עד שכבר הגענו השוק היה בתהליכי סגירה.     אכלנו צהרים בכיכר הבסטיליה באחת ממסעדות רשת היפופוטם והמשכנו לכיוון המארה הצפוני -רובע 3,  בו עדין לא טיילנו. ניווטנו לכיוון שוק  הילדים האדומים . גם הוא היה לקראת סגירה וחזרנו שוב דרך הרחובות היפים של המארה למלון למנוחה.

מוזיאון פיקאסו מהחצר האחורית

עוד מבנה נהדר שגילינו בדרכנו במארה –מוזיאון פיקאסו מהצד האחורי שלו. שם המבנה Hotel Sale. הוא נבנה בין השנים 1656-1659 עבור הלורד של פונטניי. עושרו היה מהיותו גובה מס מלח ולכן המבנה נקרא "בית המלח". במוזיאון עצמו כ 3000 יצירות של פיקאסו. מוזיאון קטן ונהדר. בביקור זה לא היה לנו זמן לבקר, אבל באחד מביקורי הקודמים הייתי . מומלץ מאוד ומקווה למצוא זמן בביקור הבא.

האייפל

לאחר מנוחה קצרה, הכנו צידה לדרך כריכים וחטיפים ויצאנו עם אוטובוס דרך של כ 40 דקות עד לאייפל, כך עשינו טיול רכוב ברחבי העיר, היה נהדר! .

חודשיים לפני הטיול הזמנתי מקום לשעת בין ערביים כך שאפשר יהיה לראות באור יום את הנוף, גם בשקיעה ולהשאר למופע האורות בשעה 2200.  כשהגענו טפטף, אך עד שעלינו כבר התבהר . המבנה מרשים , קונסטרוקצייה אדירה של פלדה. לאחר צילומים מכל הזוויות אנחנו מתחילים לעלות, לא לפני שעוברים במכונות השיקוף.

אחרי עלייה לתחנה הראשונה ותצפית, בה רואים נהדר את העיר, שוב אנחנו בתורים ארוכים בעלייה למעלית העליונה. 

אין ספק שפריז יפיפיה בכל מצב ומכל גובה גם בשקיעה, גם ביום וגם בלילה.

לקראת 2100 בערב התחלנו לרדת וחיפשנו פיסת דשא כדי לצפות במופע האורות המנצנץ. שמתחיל בכל שעה עגולה . חוויה נהדרת ! אין ספק שזה היה אחד משיאי הטיול !! .

תפסנו אוטובוס ולמזלנו היינו בין הראשונים. הוא התמלא עד אפס מקום עם עוד תיירים. נסענו חזרה עד המלון. הפעם זכינו לסיור רכוב לילי ברחובות פריז עם הבניינים המוארים.

תם לו עוד יום נהדר !

יום 4 – יום אחרון

היום הזה נשאר פתוח – אולי נרצה מוזיאון ? שייט?   לבסוף החלטנו ללכת לקניות ונסענו לקניון לה האל, כמה תחנות בודדות באוטובוס ומשם המשכנו לרח' ריבולי בו ישנן חנויות מותגים המוכרות לנו גם מהארץ וכלבו גדול.

ככה בעצם עבר לו היום  ובעצם נגמר הטיול … ):

חזרנו לאורך רח ריבולי את כל הדרך ברגל.

פרידה מכל הבניינים היפים שליוו אותנו בימים האחרונים.

Hotel de ville -בניין העירייה

החבר'ה עלו למלון ואני הלכתי לי לסיבוב אחרון להיפרד מהמארה …… ואז גיליתי את הבניין הזה –הוטל דה סולי , מסתבר שהיה ממש קרוב למלון ולא ראינו אותו.   ארמון יפיפה !  אפשר להיכנס לחצר ויש שם אף חנות ספרים נהדרת משם אפשר לצאת לכיכר ווז -הכיכר הראשונה בה ביקרנו כשהגענו !!

הוטל דה סולי

ככר ווז' היא הכיכר העתיקה ביותר בפריז, נבנתה במאה ה17, והייתה ניסיון ראשון לתכנון אורבני מלכותי בעיר. ויקטור הוגו גר שם וכיום יש מוזיאון שמוקדש לזכרו.

ככר ווז
ככר ווז'- ארקדה

תם לו הטיול, ארוחת ערב אחרונה, שוב שיטוט ברחבי המארה היפה בחיפוש אחר מסעדה שתתאים לכולם.

מחר כבר ניסע לשדה ונמריא הביתה. טיסת איזיג'ט. היה מושלם.

זהו למעשה היה הטיול האחרון המשפחתי שלנו לפני הקורונה. נכנסו לסגרים ונסיעות משפחתיות וחו"ל נראו רחוקות מתמיד. הבן הגדול שלי התגייס בינתיים לצבא ונסיעה משפחתית בהרכב מלא לא תתאפשר לנו בזמן הקרוב.

בתקופת הסגרים פריז הפכה למושא געגועים וסדרות כמו אמילי בפריז, עשרה אחוז, הגבירו את הגעגועים לעיר היפה הזאת שהפכה להיות כה רחוקה .

חומר קריאה:

הבלוג הנהדר פרנקופילים אנונימיים, כבר מבחירת אזור המלון ועד להיסטוריה, סיורים במארה וחומר הדרכה לסיור בלובר. את ההכנה לטיול הזה עשיתי עם הבלוג של צבי.

כמו בלונדון ובכל טיול שלי הכנתי מפת גוגל בה הכנסתי את כל המקומות , בתי הקפה המומלצים והחנויות.

קבוצות פייסבוק על פריז עם המלצות רבות.

לאן עוד אפשר לטייל: בביקורים אחרים שלי בפריז אהבתי את מוזיאון אורסיי, מוזיאון פיקאסו, מוזיאון פומפידו. את אזור האופרה. לאוהבי אדריכלות מודרנית : בניין Institut de monde arabe של אדריכל ג'אן נובל, פארק לה וילט.

אז לסיכום  זאת לונדון או פריז?

איזה עיר אתם אוהבים יותר ?

האם ניתן בכלל להשוות ?

כמה נקודות בכל זאת שקשורות לטיול שלנו והתנהלות עם ילדים / מתבגרים:

למזלנו בשהותנו בלונדון הפאונד היה נמוך מאוד כל זה הוביל לכך שגם ארוחות במסעדות,   אוכל בסופר, קניות של בגדים ונעלים  וגם מזכרות היו זולים כמובן מהארץ וגם זולים  מפריז.  ביום הראשון הופתענו ולא לטובה מהמחירים במסעדות בפריז . הערה : השערים משתנים וכן המחירים בכל עיר בנפרד בעיקר עקב הקורונה.

מבחינת סוגי אוכל ומבחר גילינו שבפריז קשה לנו יותר כמשפחה למצוא מסעדה שתכיל את רצונות כולם (הבת פסטה, הבן המבורגר גדול, בעלי אוכל צרפתי מיוחד ואני לא להסתבך עם אוכל צרפתי מיוחד…) לכן חיפושי מסעדה בפריז לקחו הרבה זמן … עד שמצאנו מסעדה שתתאים לכולם. מזל שפריז כל כך יפה ואפשר להסתובב בה שעות. גם השירות האנגלי אדיב ולא רק בגלל האנגלית שקל  לנו יותר איתה . משהו ברצון לעזור במסעדות בפריז היה לוקה בחסר.

בעלי והבן שלי חד משמעית הכריעו על לונדון !

בתי ואני את שתיהם  !!

וכמובן שעוד נחזור !

נתראה בטיול הבא !!

עוד טיול נהדר שעשינו בצרפת שנה קודם – טיול משפחתי לאלפים הצרפתים

אהבתם ? מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים כל פעם שיוצא פרסום חדש !

יש לרשום את המייל, ולאשר את המייל החוזר שתקבלו.

אם אתם בgmail יש לבדוק שהפוסטים לא נכנסו לרשתות חברתיות.

3 תגובות בנושא “לונדון או פריז? – פריז חלק ב' אוגוסט 2019

 1. דפנה היקרה

  קראתי וצפיתי בתמונות היפות ששיבצת. התפעלתי מהתור הארוך ליד הלובר.

  מסכרתי איך התאכזבתי בזמנו לצפות במונה ליזה שהיא כה קטנה.

  טפ תשאלי אותי מעדדיפה את פריס עשרת מונים. לפריס חזרתי מספר פעמים ולונדון לא שבתי אליה מאז הביקור האחרון בשנת 1980.

  אני משיבה לך כאן כי לא הצלחתי להשיב בשום מקום. ניסיתי בעליון, אח:כ בריבוע ששלח אותי לסיפור ארוך למלא, ואז ניסיתי לפייס וזה לא הוביל אותי לפייס.

  משהו לא עובד בתגובות.

  אהבתי

  1. רחל היקרה , בסוף הגעת למקום הנכון… פריז הכי יפה שיש. עונג צרוף ואחזור אליה שוב ושוב , אבל גם לונדון בליבי וגם אליה אחזור !

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: