בודפשט החורפית – מהאפור אל האור

חופשה אם ובן

אז הבן קיבל רגילה בצבא, אישור יציאה לחו״ל ודרכון חדש ועלי הוטלה המשימה למצוא יעד במעט זמן ולימים מוגבלים מאוד באמצע נובמבר. ונחשו עם מי בחר לנסוע ?

בודפשט נבחרה מתוך תקוה שיפתחו לנו שווקי חג המולד… האם זה באמת קרה?

היו לנו טיול מקסים, שלושה וחצי ימים בבודפשט, ארבע לילות, זמן איכות אמיתי עם הבן, זמן ביחד שכבר קשה מאוד למצוא ביומיום ועוד ארבעה ימים מלאים איתו ! הספקנו הרבה וגם השארנו לפעם הבאה. היה כייף בלתי נשכח!

נפגשנו בה לקראת שקיעה, יום אפרורי, רטוב, קר, היא נראתה אפרפרה – לאן הגענו?

ביום הראשון גם אפרורי וקר, לאט לאט התרגלנו לקור, מעיל ארוך, צעיף, מטריה כבר עשו את העבודה.

ביום השני הפתעה ! השמש יצאה והכל כבר השתנה ואז עלינו לבודה ולרובע היהודי.

ביום השלישי שווקי הכריסטמס נפתחו. העיר התמלאה, הוארה, איזה שמחה !

מנהלות : נסענו שלישי עד שבת בוקר.

טיסות : ריינאר

מלון: ברסלו BERCALO דרך בוקינג.

כסף : המטבע ההונגרי נקרא פורינט. בעיקר התנהלנו עם אשראי. ליתר ביטחון הימרתי בארץ דרך בנק הפועלים שבנת"בג סכום של כ-650 שח שיהיה לנו מזומן מיידי ולא נצטרך לחפש צ'יינג'.

הסעות : שחר- תיאמנו איתו בווצאפ , 054-5433296 . שלח לנו נהגת נחמדה בשם הלגה. 30 יורו לכיוון.

מזג אויר – אמצע נובמבר, הטמפרטורות צונחות מיום ליום, היה לנו בממוצע 7 -6 מעלות ביום, יומיים וחצי גשומים ויום אחד שמשי. באנו ערוכים עם בגדים תרמים : חולצה תרמית טובה, סוודר לא עבה מעל. גטקס טרמי רק בערב וגרביים טרמיות, כובע, כפפות, צעיף, מעיל חם רצוי ארוך ולא קצר ומטרייה בתיק. עדין פחות קר מסוף דצמבר. כך שמי שמתכנן שווקי כריסטמס יכול להגיע באמצע סוף נובמבר כאשר הטמפרטורות עוד לא מגיעות לאפס או תחתיו.

יום 1- הגעה

יום ג' טיסת ריינאר מתעכבת בשעה בהמראה וחצי שעה בנחיתה. הנהגת שלנו מחכה לנו ואנחנו נוסעים למלון במרכז העיר.

הנוף בדרך שונה , סגרירי, עצים בשלכת בגוונים שאנחנו פחות מכירים.

מגיעים למלון שלנו Barcelo. מלון יחסית חדש, מעוצב יפה שנמצא קרוב מאוד לכיכר הראשית עם מטרו ואוטובוסים Francis Deák Square והמרכז, על גבול הרובע היהודי. החדר שהזמנו יחסית גדול עם מרפסת, מעוצב ומודרני. ממליצה !

אנחנו מתארגנים בחדר ומיד יוצאים לקנות סים, חלב לקפה ושלל מטעמים מהסופר.

סים קנינו ב תמורת כ 50 שח ב YETTEL בכתובת KAROLY KRT מצאנו גם סופר גדול ליד.

בדרך מתחילה להבין שכאן קר וצריך להתלבש יותר חם .

ארוחת ערב מוזמנת לנו במסעדת מנזה MENZA המומלצת. אנחנו מזמינים את המנות המומלצות: מרק גולאש ומרק שום למנה ראשונה, המבורגר ואווז עם ריזוטו מנה עיקרית. המרקים היו מעולים ובקושי השאירו לנו מקום למנות העיקריות. מחירים יחסית טובים.

מרק גולאש

חזרנו למלון דרך שדרת אנדראשי , רחוב המותגים בבודפשט.

מנסים להתרגל למזג האוויר הקר והגשום.

יום 1 אזור פשט

נהר הדנובה, הזורם בלב העיר מצפון לדרום, מחלק את מרכז העיר לשני חלקים עיקריים – פשׁט, שממזרח לנהר, הוא בעיקרו מישורי ובו מרוכז עיקר הפעילות המסחרית, הפיננסית והכלכלית שבעיר, בניין הפרלמנט ומשרדי הממשלה, בזיליקה Basilica San Esteban, הרובע היהודי ועוד. ובודה, שממערב לנהר, הוא אזור הררי יותר, פחות מסחרי, ובו מונומנטים לאומיים , וכן שכונות יוקרה. בין שני החלקים על הנהר מחברים גשרים. עד אשר בנו את הגשרים היו אלה שתי ערים נפרדות שאוחדו רק בשנת 1873.

החלטנו לאכול ארוחת בוקר במלון לאחר מכן אנחנו מתארגנים לסיור מודרך חינמי באזור פשט עם The Free Budapest Walking Tours. המפגש בכיכר אליזבט. הכיכר עם הגלגל הענק. . קרובה לכיכר -צומת הראשית Francis Deák Square , כמה דקות הליכה מהמלון. עצי השלכת מקבלים את פנינו.

המדריך שלנו נחמד מאוד, מסתבר שביקר בארץ במסגרת תגלית, יהודי כמובן. אנחנו מקבלים ממנו סקירה היסטורית על ההיסטוריה של הונגריה ובודפשט ועוברים אתו על פני המקומות החשובים. מתחילים בכיכר אליזבט ומשם לבזיליקה סנט סטפן St. Stephen's Basilica (Szent Istvan Bazilika)

הבזיליקה החשובה הזאת נבנתה ב1850 על המקום בו ניצלו התושבים מאסון השיטפון שפקד את העיר מכיוון שהמקום גבוה במעט. בנייתה נמשכה 54 שנים, נקראת על שמו של אישטוון (סטפן) הקדוש – מלך הונגריה הנוצרי הראשון וזה שהמיר את דתם של ההונגרים לנצרות בשנת 1000. נבנתה בסגנון ניאו רנסנס וגובהה מגיע לאותו הגובה של בניין הפרלמנט. בכיכר שלידה מתקיים שוק הכריסטמס ואליה נחזור ביום האחרון. במהלך הסיור שלנו יש עבודות הקמה של השוק כריסטמס על ביתניו השונים.

ברקע הבזיליקה Basilica San Esteban הכנות לפתיחת שווקי הכריסטמס
כיכר הבזיליקה בהכנות לפתיחת שוק הכריסטמס

התחנה הבאה כיכר József Nádor Square בה בניינים מרשימים מהתקופה האוסטרו הונגרית, התקופה בה נבנו הרבה מהבניינים המרשימים בבודפשט, וחנויות פורצלן עם מוצגים יקרים ביותר.

József Nádor Square

המשכנו לככר מרכזית נוספת ככר Vörösmarty tér‏ בה יש תמהיל של חנויות מוכרות כמו פול אנד בר, ברשקה, בניין שלם ל HARD ROCK CAFE, בניינים מפורסמים וביניהם בניין בית הקפה Café Gerbeaud. במהלך הימים שנהיה יקום כאן שוק כריסטמס נוסף.

ככר Vörösmarty tér‏
ככר Vörösmarty tér‏ בית קפה מפורסם Café Gerbeaud

תחנה נוספת היא בניין המדעים ולבסוף מגיעים לבניין הפרלמנט. שם מסתיים הסיור. זהו סיור המבוסס על טיפים. אנחנו נפרדים מהמדריך וממשיכים.

הסיור שלנו בפרלמנט בשעה 13:30 ויש לנו כ-45 דקות עד לתחילתו. זמן מספיק להיכנס להתחמם בבית קפה וללכת לאנדרטת הנעלים.

אנדרטת הנעלים על הדנובה: הוקמה בשנת 2005 האנדרטה היא יצירתם של האמנים והבמאים ההונגרים ג'וּלַה פַּאוּאֵר (Gyula Pauer) וג'אן טוֹגַּאי (Can Togay). היא נחנכה בשנת 2005 במלאת 60 שנה לסיום מלחמת העולם השנייה. האנדרטה מורכבת משישים זוגות נעליים עשויים ברזל. לזכר היהודים שנרצחו והופלו לנהר ע"י גדוד צלב החץ בשנים 1944-1945. מאוד מרגש ועצוב.

אנדרטת הנעלים על הדנובה

לקראת 1330 אנחנו מתקדמים לבית הפרלמנט. נכנסים פנימה ובשעה היעודה מקבלים אוזניות באנגלית ונכנסים כקבוצה לסיור.

בניין הפרלמנט– נחשב לסימן ההיכר הבולט ביותר של בודפשט, ואחד המבנים היפים והמרשימים ביותר בבירה ההונגרית. בית הפרלמנט נבנה בין השנים 1885 -1902, ובזמנו נחשב לגדול מסוגו בעולם כולו. במבנה 691 חדרים, ומדרגות באורך כולל של כ-20 ק"מ (!). הכיפה רבת ההוד שבראש הבניין מתנשאת לגובה של 96 מטרים. כגובה הבזיליקה של סנט סטפן. האדריכלות שלו מחקה את בניין הפרלמנט בלונדון.

המדרגות המפוארות

לבניין הפרלמנט צריך להזמין מראש כרטיס כניסה. יש שעות כניסה לפי השפה בה מתנהל הסיור. יש אפשרות לאכסן את המעיל .כרטיסים

אולם הפרלמנט

בדרך חזרה למלון למנוחה קצרה, אנחנו עוצרים לאכול במסעדה איטלקית.

החושך יורד כאן מוקדם ובימים אפורים בארבע כבר חושך.

לערב המוקדם הזמנו שייט לאורך הדנובה ברציף 7, 19 יורו לאדם. שייט .

את דרכנו לרציף אנחנו שוב עושים בגשם, עוברים דרך ה Fashion Street , הרחוב מתארגן לקראת שוק חג המולד והתאורה שאמורה להתחיל בעוד יומיים. האם יפתח בזמן לקראת היום האחרון שלנו ?

השייט אורכו כשעה ויש בו הסברים באוזניות במגוון שפות כולל עברית. וכך יצאה לה ההפלגה ושמענו הסברים על בודפשט, הבניינים המוארים שאנחנו רואים ואף קבלנו כוס שתייה לבחירה!

בניין הפרלמנט המואר

בהחלט מומלץ ! אין ספק שבודפשט יפה מאוד בלילה !

בדרכנו חזרה עברנו דרך רח הואצ׳י, רחוב החנויות הגדול בו הרבה מותגים שאנחנו מכירים גם מהארץ.

את הערב סיימנו בחצרות GOZSDU ברובע היהודי ממש מול המלון שלנו, מתחם שלם של מסעדות בתי קפה וברים, באחד מבתי הקפה לארוחת ערב קלילה.

הכניסה לחצרות GOZSDU

יום 2 – אזור בודה והרובע היהודי

התעוררתי בבוקר ופתחתי את הוילון בחדר במלון ובחוץ שמש!!

לפי התחזית אמור להיות כל השבוע מעונן ואף גשום. איזה הפתעה, אפילו הנוף מהחדר נראה נהדר, ארוחת בוקר קלילה בסטארבקס ואנחנו בדרך לבודה לתפוס את שעות השמש.

לקחנו מונית כדי לחסוך זמן עם אפליקציית Bolt ,שאותה צריך להוריד בארץ טרם נסיעה. היה לנו נהג חביב שהסביר לנו תוך כדי נסיעה. מוניות הן יחסית זולות בבודפשט ובכ 20 שח' הגענו למעלה למבצר הדייגים.

מצודת הדייגים הינה מבנה ניאו-גותי המתחקה אחר סגנון מימי הביניים, וממנה נשקפים הנופים המרהיבים של העיר. המקום נבנה כנקודת תצפית בשנת 1905. חזית המצודה מקבילה לנהר הדנובה ואורכה כ-140 מטרים. מקור שם המצודה בחברי גילדת הדייגים שהגנו על קטע זה של החומה במהלך מלחמות ימי הביניים. שבעת הצריחים הצחורים והשפיציים מסמלים את מנהיגי השבטים המגיאריים שכבשו את המדינה בסוף המאה ה-9 לספירה.

הנוף הנשקף נהדר!

איך אתמול בעננות וערפל כמעט ולא ראינו כלום!

מהמצודה ישנו נוף נהדר לכיוון החלק של פשט ובעיקר בית הפרלמנט היחודי.

משם אנחנו ממשיכים לכנסיית מתיאש

כנסיית מטיאש נבנתה במאה ה-15, והיתה המקום להכתרת המלכים מהמאה ה-16 והלאה. בתקופת השליטה של התורכים, קירות הכנסייה סוידו והיא שימשה כמסגד. בהמשך, עוצבה בסגנון בארוק. היא קיבלה את צורתה הנוכחית כאשר שופצה בשלהי המאה ה-19 בסגנון ניאו-גותי. המלך מטיאש והמלכה ביאטריס נישאו בכנסייה זו – מכאן שם הכנסייה.

נכנסים פנימה (בתשלום) הכנסייה יפה כל הפנים עשוי מעץ. משם אנחנו ממשיכים לכיוון קונדיטוריית RUSZWURM המומלצת. יש שם תור ואין מקום ישיבה. אנחנו עומדים בתור לקחת איתנו. שתי עוגות קרמשניט ושני קפה הפוך.

מחפשים ספסל ומתקדמים לכיוון ארמונות המלך. באחת הפניות מזהים גינה יפה שהיא בעצם שדרה לנוף עם עצים בשלכת וספסלים. זה המקום שלנו !

העוגה נפלאה וכך גם עצי השלכת.

אנחנו נהנים מהשדרה, מצלמים ומתקדמים הלאה. בדרך רואים את מוזיאון הודיני הקוסם. הבן מבקש להיכנס. ואנחנו מחכים כמה דקות עד הכניסה. הכניסה למוזיאון כוללת כרבע שעה של הופעת קוסם צעיר ומוכשר ולאחר מכן הדרכה במוזיאון עצמו (באנגלית).

הידעתם שהודיני היה יהודי ממשפחה הונגרית ? הוא עצמו נולד בשם אריך וייס בבודפשט, אך היגר כילד וחי כל חייו בארה״ב ונודע כאחד מגדולי הקוסמים. שעה קלה של מנוחה שם ואנחנו ממשיכים כמה דקות הליכה לעבר הארמונות.

משם ירדנו ברגל בשביל שוב דרך עצי השלכת היפים משם הולכים לתחנת האוטובוס הקרובה.

עולים על אוטובוס חזרה למלון. בתחנה זו אפשר גם לקחת טראם שעולה למצודת הדייגים.

בתכנון הראשוני רציתי להגיע לאי מגריט . התלבטתי בין שעות היום בהם ניתן לראות את עצי השלכת ולבין שעות הערב בהם מתקיים עכשו פארק אורות לקראת הקריסטמס. בסופו של דבר בצער, החלטתי לוותרוהוחלט מנוחה קצרה במלון ולסיור ברובע היהודי. בערב מוזמנת לנו מסעדת בשר טובה.

לאחר מנוחה קצרה אנחנו יוצאים לסייר ברובע היהודי הקרוב למלון שלנו. דבר ראשון לבית הכנסת שפתוח עד 1600. למרות שהגענו ב1530, כבר לא ניתן היה לקנות כרטיסי כניסה לסיור . לכן הבטנו בו רק מבחוץ. אנדרטת הערבה הבוכייה עשויה מתכת, ומורכבת מאלפי עלים קטנים, שעל כל אחד מהם כתוב שמו של אחד מיהודי הגטו בבודפשט שנספה בשואה שנתרמה בחלקה על ידי השחקן טוני קרטיס.

אנחנו ממשיכים לחנות ספורט שבני רצה לראות ובדרך מגיעים למתחם הקרוואן. מגוון אוכל בפוד טרקים. שם אנחנו אוכלים מרק גולאש בלחמניה ומנת שניצלים עם ציפס. בערב המקום עמוס. בשעות אחה"צ אין בעיית עומס ויש מקומות לשבת. עידכון עד מרץ 23 המתחם סגור.

יש כאן חנויות יד שנייה, אמנות ומסעדות לצד בניינים עזובים, חצרות ריקות שהופכות לעת ערב לפאבים חיי הלילה הם ברובע הזה. מיקס מוזר שמשלב בין העבר שאי אפשר שלא להרהר בו ולחשוב מה היה כאן לפני 80 שנה, לבין העכשווי, ההתחדשות. חלק מהבתים הרוסים או לא מיושבים מה שמחדד את התחושה. חוזרים למלון להתארגנות. בערב יש לנו הזמנה למסעדת הבשר HotStone.

במסעדה HOTSTONE נתחי בשר המוגשים על אבן חמה ונצלים במידה שאתה מבקש. גימיק נחמד. הארוחה הייתה טובה. מומלץ. צריך להזמין מקום מראש. לא זול, בטח לא יחסית למסעדות אחרות בבודפשט. אתר מסעדה

יום 3- שווקי כריסטמס, שוק עירוני וקניות

כאשר החלטתי על הנסיעה לבודפשט ראיתי ששווקי הכריסטמס הגדולים בעיר נפתחים כבר מהראשון לנובמבר, זו הייתה אחת הסיבות שהחלטתי על בודפשט (לעומת וינה שגם נשקלה ברצינות) לאחר שכבר קניתי כרטיסי טיסה התברר שהשנה לא בטוח שיפתחו שווקי הכריסטמס ושהעירייה החליטה לא להאיר את העיר כמדי שנה בתקופה זו עקב הרצון לחיסכון כלכלי. מכיוון שהחופשה נגזרה מתאריך מסויים -רגילה של הצבא, כל מה שנותר לנו לעשות הוא לחכות בסבלנות ולראות מה יתפתח. האם נספיק לראות שווקי כריסטמס ?

לאט לאט התבהרה התמונה והתברר לפי הפרסומים שהשווקים אמורים להיפתח ב18.11, כך שיש לנו יום שלם להHנות בהם. לכן שמרתי את היום הזה לשווקים ולקניות .

יום ארוך ואחרון לפנינו, אנחנו פותחים את היום שוב בקפה סטרבקס וממשיכים לכיוון רח' הFASHION STRRET לקניות, מתחיל שוב גשם. בצומת הרחוב עם הואצי , כיכר Vörösmarty tér אנחנו מגלים שהשוק כריסטמס בדיוק נפתח !! בוחנים את דוכנים, אוכלים בגשם שוטף ארוחת צהרים באחד הדוכנים. שימו לב לשאול כמה עולה, כי מחירי האוכל גבוהים ממחירים במסעדות ! איזה שמחה ! אנחנו נחזור לכאן כמה פעמים במהלך היום.

השוק בVörösmarty tér

לאחר שסרקנו כמה מהחנויות ברח ואצי, בעיקר הבן שלי לשם שינוי, לקראת צהרים אנחנו ממשיכים לכיוון השוק הגדול שנמצא בסוף רחוב הואצי, שוב הגשם לא מפסיק ולעומת היומיים הראשונים, עכשו זה לא טפטוף אלא ממש גשם שמצריך מטריה.

השוק הגדול

הוא נבנה בשנת 1897 ובעל רעפים צבעוניים. עשינו אתנחתא מהגשם והקור בשוק. בעיקר הסתובבנו בקומת כניסה, ניתן למצוא שם סוגי פפריקה, ממרחי שום, נקניקים וכן . אנחנו קנינו חלק מהמתנות הקטנות שם. המזכרות נמצאות בקומה למעלה ולא מצאנו שהיו זולות יותר מהחנויות בעיר. בקומה למעלה יש דוכני אוכל. מכיוון שכבר אכלנו בשווקים , אנחנו מסיימים את הביקור. מזמינים מונית ונוסעים למנוחה קצרה במלון, גם כדי להניח את שקיות הקניות בחדר שלא ירטבו.

לפני השעה 1600 אנחנו יוצאים שוב כדי להספיק לראות את שוק הכריסמס בבזיליקה באור יום, השוק נהדר, מלא דוכנים צבעוניים ואנחנו פשוט הולכים לנו לאיבוד שם. הכל קסום ויפה !!לקראת השעה 1700 הדליקו את האורות גם של עץ הכריסטמס וכל האווירה נהיתה חגיגית אף יותר. אנחנו מתחממים בשוקו חם, אוכלים קרמבו שאצלם ממולא במרשמלו, מצטלמים. חוייה נהדרת!

השוק בככר הבזיליקה- ויהי אור !!

איזה כייף כאן !!

משם אנחנו ממשיכים לשוק השני . 7 דקות הליכה דרך ה FASHION STREET ובכניסה לרחוב כבר ראינו שהכל מואר !!!

FASHION STREET
העץ בFATION STRRET

עכשו גם מואר ויפה בשוק של Vörösmarty tér וגם העץ שראינו בבוקר כבר מואר. אנחנו עושים עוד סיבוב בשוק הזה, שותים פונץ מקומי-סנגרייה , חם וטעים ולאחר מכן מוצאים מנוחה בבית הקפה אנה שברח ואצי.

שוק כריסטמס בכיכר Vörösmarty tér
השוק בכיכר ברקע רח הFASHON STREET המואר

קניות אחרונות ואנחנו חוזרים בערב למלון שוב דרך השוק של Vörösmarty tér , נפרדים מהFASHION STREET על האורות והיופי שלו. אנחנו צריכים לארגן את המזוודות, מחר ב0600 הטיסה חזרה.

בכך תם הטיול הקצר שלנו לבודפשט. יש כמה דברים שכבר שומרת לי לטיול הבא. אין ספק שהקור טיפה מאתגר בטיול כזה , בעיקר להתרגל לקור ואח"כ ההתנהלות של סחיבת מעיל, כפפות, כובע וכו' ממקום חם לקר.

זה היה זמן איכות נדיר עם הבן שלי, שנשאר לי להתגעגע אליו כשהוא בצבא ולקוות לעוד טיולים שכאלה איתו.

ואתם אוהבים את בודפשט ?

שווקי הכריסטמס אהובים עליכם ?

אהבתם?

מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג ולקבל פוסטים חדשים כאשר יעלו

מוזמנים לעקוב באינסטגרם ובפייסבוק

פוסטים אחרונים:


2 תגובות בנושא “בודפשט החורפית – מהאפור אל האור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: