מים לים קצת אחרת – טיול משפחתי בגליל העליון

"מים לים " – קצת אחרת

בין ים לימה, בין כיפור לסוכות, לאורך הגבולות, ים, הרים, כפרים, ואפילו רכבל אחד של דקה לרפואה . כחול ,ירוק, ירוק וכחול.

כפרים של דו קיום מול גבול אל עתיד לא נודע, אנדרטאות מהמלחמה האחרונה, הרבה חומר למחשבה. חצבים וחבצלת החוף, מבשרי החלפת העונות.

יצאנו לטיול בהרכב מלא לצפון היפה קצת לפני החגים.

הגליל העליון והמערבי היו יעד מסומן כבר הרבה זמן.

מלון הסיינדא בו שהינו בעבר בחופשה משפחתית, נתן לנו את לינת הכוכב המושלמת ל 3 ימים יפים בגליל.

יום 1 : הים התיכון -ראש הנקרה וחופי אכזיב , תרשיחא .

הגענו לראש הניקרה לקראת הצהרים המוקדמות לאחר שלא צלחנו לעמוד בתורים של תושה בייקרי המומלצת בקיבוץ ראש הניקרה. נותרנו עם הכריכים שהבאנו מהבית …

ראש הניקרה :

לאחר שקנינו כרטיסים, למזלנו תור לא היה, ירדנו ברכבל .

לא הספקנו להגיד ג'ק רובינסון וכבר הגענו לתחנה למטה. "מי היה ג'ק רובינסון ?" שאלו הילדים- הם לא מכירים את הביטוי…. דור אחר. ג'ק רובינסון מופיע בספר "אוולינה" מאת פרנסס ברני, שיצא לאור בשנת 1778. נראה שהביטוי היה כבר בשימוש בשפה האנגלית בתקופה זו משום שהוא מופיע גם במילון הסלנג של גרוס (Grose) משנת 1785. הביטוי מוזכר גם במהדורת 1811 של אותו מילון. במילון נטען כי מקור הביטוי בשמו של ג'נטלמן אנגלי אמיתי שנהג לעזוב זמן קצר לאחר שהגיע לביקור, אך לטענה זו אין ביסוס נוסף.

הגענו לרחבה ממנה יורדים לנקרות ונכנסנו אליהן. נעים בצל והחום לא מורגש. מערה ועוד מערה בכל מקום הים נראה אחרת.

לאחר סיבוב הנקרות שהיה הצלחה גדולה וכולם נהנו, יצאנו החוצה למבט אל הצוק הלבן והים. במקום יש גם סרט אור קולי המסביר את ההיסטוריה של המקום. ניתן גם ללכת במנהרה שנחצבה בתקופת הבריטים לרכבת שקישרה בין פלסטינה ללבנון אך לא היה בה שימוש לבסוף.

ניתן גם לשכור אופניים או רכב חשמלי לנסיעה לאורך הטיילת עד אכזיב. אנחנו העדפנו לנסוע ברכב. גם היה חם מדי לנסוע ברכב חשמלי.

לעוד אופציות אתר ראש הניקרה

הרכבל הקצר -ראש הניקרה
ראש הניקרה -הסלע הלבן

אכזיב

לאורך הכביש בין ראש הניקרה ושמורת הטבע אכזיב ישנו כביש בו אפשר לעצור לרדת לאחד החופים היפים , בעיני אחד החופים היפים בארץ, לשחות בלגונות או לעשות הליכה.

אנחנו זכינו לראות את חבצלות החוף שבדיוק פרחו על החוף.

חבצלת החוף -אכזיב

תרשיחא:

בתרשיחא לא הייתי שנים רבות ובדרכנו למלון עברנו בה וחקרנו את הקולינריה בה. הכפר מטופח ויפה . רשמתי לי מראש כמה מקומות ומצאנו את רובם במרכז : פלאפל מקומי שהתגלה כמצויין, גלידה בוזה , מיזם ערבי יהודי , גלידה בטעמים מיוחדים. המפעל עצמו נמצא בסאסא ויש אפשרות לבקר בו. ארטבורגר , מסעדה שהתגלתה כטעימה לכולם. מסעדות נוספות : אלומה, מאפייה the good bread bakery, שלא הספקנו לדגום. כמו כן בערב הכפר מואר ונעים להסתובב בו. את אחה"צ בילינו במלון, נהננו מהבריכה והתחלנו להרגיש את האוירה הגלילית.

מקומות נוספים באזור:

חוף אכזיב- טרק ים

עין חרדלית-

מעילייא-

גלידה בוז'ה
נוף גלילי לכיוון מעילייא

יום 2. : כביש הצפון 899 -ממזרח למערב

לאחר ארוחת בוקר טובה במלון יצאנו לדרכנו לכיוון כביש הצפון ממזרח למערב. התחנה הראשונה –

מערת קשת.

במקום יש חנייה וחורשה. בתוך החורשה יש תצפית ואנדרטה לחיילים שנחטפו לא רחוק מכאן אהוד גולדווסר ז"ל ואלדד רגב ז"ל . התצפית שהקימו קק"ל פונה לעבר הנוף מערבה. המקום בו היינו אתמול עם נוף מושלם לים. צעידה של כמה דקות הובילה אותנו למערת קשת.

מערת קשת היא למעשה כלל לא מערה אלא קשת ענקית תלויה, ותחתיה תהום. בעבר הייתה המערה סגורה כמעט מכל עבריה, עד שתהפוכות גיאולוגיות חשפו את פתחה הדרומי, התמוטטות פערה את תקרתה, וכל שנותר הוא קשת סלע מרהיבה שדרכה אפשר לצפות בנוף ירוק ומשגע. התצפית המרשימה נפרשת עד לים התיכון ורכס הכרמל.

ניתן להתקרב ולצפות במערה.

מערת קשת

המשכנו לאורך כביש הצפון לתחנה הבאה :

"קירות מדברים" גרפיטי על קיר הגבול בשתולה

הדרך לשם היא בעיני הדבר היפה . עצים גבוהים והרבה ירוק, ירוק וירוק ממש כאילו אנחנו בארץ אחרת.

שמונה אמני גרפיטי מוכרים מהעולם לקחו חלק בפרוייקט ענק, “קירות מדברים”, ביוזמת המועצה האזורית מעלה יוסף, המרכז הקהילתי ועמותת Atrist 4 Israel. השמונה עמלו במשך מספר ימים על הפיכת החומה החוצצת בין גדר הגבול עם לבנון ובין מושב שתולה למיצג צבעוני ויפהפה. את החומה האדירה הנמתחת לאורך 10 מטר, בעומק של 200 מטר ובגובה של ארבעה מטרים בנו בעקבות חטיפתם של אודי גולדווסר ז”ל ואלדד רגב ז”ל, שהובילה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה ב-2006.

קירות מדברים
קירות מדברים
הדרך היפה לציורי הגרפיטי

המשכנו מזרחה לאורך כביש הצפון לכיוון

תצפית הר אדיר

מצפור לזכרם של הנופלים במלחמת לבנון השנייה הממוקם בגובה 1008 מטר על פסגתו המיוערת של הר אדיר שהוא חלק משמורת הרי מירון. המצפור מאפשר תצפית מרהיבה לכוון הרי הלבנון והר החרמון ולכוון אתרי הקרבות העקובים מדם של מלחמת לבנון השנייה.

הר אדיר -נוף מדהים לכיוון עומק הלבנון

הכפר ג׳יש

אחרי התצפיות והנופים הנהדרים נסענו לאכול בכפר גי'ש .כפר יפה היושב על גבעות בלב נוף יפיפה של הגליל. היו לי כמה המלצות למיסעדות ובסוף אכלנו באל-ליאלי. מומלץ ! . בשלב הזה כולם רצו לחזור לבריכה במלון ולא להמשיך הלאה וכך בילינו אחה"צ קסום במלון ,בבריכה ובגולפיטק.

הנוף מג׳יש
מיסעדה בג׳יש.

אפשרויות נוספות :

ג'יש העין הכחולה-אגם קסום שלא הגענו אליו

ג'יש מיסעדות : בלדנא- לא היינו כי נפתחה מאוחר. יש הרבה המלצות

האנטר האוס. מסעדת בשרים

נחל בצת

סאסא מפעל גלידת בוז'ה

תצפית קרן נפתלי-דרך נוף קרן נפתלי.

שקיעה גלילית

יום 3 : בדרך לימת הכנרת -המג'רסה וחוף חוקוק

את היום השלישי בחרתי לבלות באזור הכנרת , להכניס קצת יותר פעילות. ונתתי לבני המשפחה לבחור.

התכנון: לרדת לאזור הכנרת , לעשות את המג'רסה שהוזמן מראש ברשות שמורות הטבע ואז לנסוע לאחד מחופי הכנרת , מסעדה והביתה !.

יצאנו ממעלות דרך הכביש היפה 864 פקיעין ראמה, לא עצרנו הפעם בפקיעין וירדנו כל הדרך לצפון כנרת. נפרדנו מהרי הגליל הירוקים לטובת הרי הגולן הצהובים וסלעי הבזלת והגענו

לשמורת טבע בקעת (בית צידא) המג'רסה

זהו המקום היחיד בארץ בו נשתמרו נופי ביצה טבעיים, כמעט בלתי מופרעים. נמצאים כאן פלגי מים הזורמים כל השנה, פלגים עונתיים, ודלתא של נהר הירדן בה נוצרו לגונות- בריכות מים גדולות. במקום התפתח מגוון עשיר של מיני צומח ובעלי חיים הקשורים במים.

המג'רסה זוהי הלגונה הדרומית ,חלק מנחל דליות. במקום יש מסלול רטוב ומסלול יבש המקביל לו. אפשר לשלב ביניהם ובכמה מקומות להיכנס או לצאת. אנחנו התחלנו ברטוב והמשכנו עד הסוף !!. כולם מאוד נהנו ולמזלנו באנו ביום חול ולא היו כמעט אנשים.

משך המסלול הוא כמעט שעה . האפיק משנה את רוחבו ואת עומק המים. בסוף המסלול חוזרים חזרה בדרך היבשה. המים מגיעים בנקודה העמוקה ביותר עד המותניים אז להתארגן בהתאם !

המג׳רסה -הצלחה עצומה!

חוף חוקוק בכנרת

את הטיול סיימנו ברחצה בחוף חוקוק. חוף מוסדר משלמים בכניסה בחנייה. במקום יש איסור על השמעת מוסיקה ומנגלים. יש שירותי חוף ואפשרות לקמפינג.

חוף חוקוק

אפשרויות נוספות

עין נון מעיין קרוב למגדל

שייט קיאקים באזור בית צידא

פקיעין

לעוד טיול משפחתי בהרכב מלא שעשינו בצפון -קראו כאן הגולן ואצבע הגליל

כאן הסתיים הטיול שלנו מים אל ים -קצת אחרת . היה מאוד מהנה ונשארו לנו הרבה מקומות שלא הספקנו הפעם ויתווספו אל הטיול הבא !

יש לכם זיכרונות ממסע ים אל ים שלכם ?

אהבתם?

אפשר להירשם לקבלת עדכונים ופוסטים חדשים במייל !

אחרי שתרשמו תקבלו מייל , תאשרו אותו ותבדקו שלא נכנס לרשתות חברתיות !

אפשר גם לעקוב אחרי בפייסבוק ובאינסטגרם לעוד המלצות

פוסטים אחרונים :

4 תגובות בנושא “מים לים קצת אחרת – טיול משפחתי בגליל העליון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: