רומא הנהדרת – טיול אם ובת

רומא בונג'ורנו- סופש ארוך עם הרבה יופי ואהבה

שבתי לרומא לאחר הרבה מאוד שנים. הפעם עם מאיה, בתי. נסיעה שבוטלה, וסוף סוף יצאה לפועל כמה ימים לפני חג הפסח 2022.

זו היתה הפעם הראשונה שנסעתי סולו רק אני ואחד הילדים, טיולים אחרים שלנו היו בהרכב משפחתי מלא או זוגי, או משפחתי אחר (אמי ואחי) לכן הייתה איזו שהיא אי ודאות לגבי איך יהיה, לטפל בכל הנושאים, בטיחות בטיול, וכמובן ענייני הקורונה. לסיכום אומר שהיה נהדר ! הסתדרנו מצוין !! והריבים הבודדים שלנו היו לגבי זוויות צילום… (איזה כייף ! )

בפעם האחרונה שהייתי כאן הייתי סטודנטית לארכיטקטורה בטיול תרמילים עם חברתי אריאלה. חרשנו עם תרמיל וסנדלים את יוון ואיטליה. רומא הייתה התחנה האחרונה. הסתובבתי אז עם מחברת תולדות הארכיטקטורה ומדריך משלין ועברתי על כל הכנסיות והבניינים החשובים. רומא הייתה גדולה, רועשת ומנוכרת, בעיקר אחרי הכפרים ביוון, בטוסקנה ופירנצה היפה. אחרי 10 ימים הגעתי למיצוי .

ועכשיו גיליתי רומא אחרת, הכיכרות הבניינים והמונומנטים נשארו באותו המקום. הפרספקטיבה שלי כנראה השתנתה. ניסיתי לנווט בין הזיכרונות והגעגועים לבניינים והארכיטקטורה וההיסטוריה המדהימה לבין הרחובות היפים, בתי הקפה, החנויות, הרצונות של המתבגרת וההבנה שאי אפשר כבר ללכת מרחקים ללא מגבלה.

ככר הפנתיאון

שלושה וחצי ימים נהדרים בהם גיליתי קודם כל שותפה נהדרת לטיול-מאיה בתי. היא התלהבה מהכיכרות, מצילומים של רחובות, ממוזיאון הוותיקן, גילתה סבלנות למקומות שאמא חייבת שוב לבקר ולצלם, כמו להיכנס לפנתיאון, לבדוק את הכיכרות, הפסלים של ברניני, הקולוסיאום ומה שלום מיכאל אנג'לו בפלאצו פרנזי. מצד שני אני המתנתי כמעט שעתיים בחנות שבתי אהבה, ברנדי מלוויל, ישבתי על המדרגות לצד אמא צרפתייה עייפה גם…

הסמטאות הצבעוניות הקסומות

ורומא ?

היא הייתה נהדרת אלינו , פינקה אותנו בשמחת החיים שלה -הכיכרות , הרחובות, הבניינים המפורסמים עם האדריכלים והפסלים הגדולים – מיכאל אנג'לו וברניני בראשם. האוכל היה נהדר ומזג האוויר קריר ללא גשם, החנויות, האופנה, האיטלקים ובראשם הנשים בכל הגילאים שמפרגנות לעצמן ולבושות ונראות נהדר. הופתעתי מכמות התיירים, ככר טרווי -ככר הבית שלנו הייתה הומה כמעט בכל השעות היום. הוותיקן מפוצץ וכנ"ל גם הקולוסיאום. רחובות עמוסים, מסעדות מלאות, יש כאן קורונה ?

שנתחיל ?

טיסות: ישראייר שעות טובות, ניתן להוסיף מגן קורונה לביטול עד 72 שעות. הרגיע אותי.

מלון: Hotel Delle Nazioni. נבחר בעיקר בגלל מיקומו. קרוב להרבה אטרקציות, דקה מהטרוי. מיקומו הנהדר נתן לנו אפשרות להגיע בפחות מ 10 דקות לפנתיאון, VIA DEL CORSO הרחוב הראשי של הקניות ואף למדרגות הספרדיות. או לכיכר ונציה. לקחנו חדר מרווח והיינו מרוצות מארוחת הבוקר והיחס במלון. מומלץ מאוד !!

הסעות : רומיו– מצויינים. לקחנו הסעה פרטית. רומיו הסעות.

הכנה : קבוצת הפייסבוק רומא למטיילים-Rome for travelers והספר של העומד בראשה רמון הדר. הקבוצה שלו בפייסבוק ובווטסאפ עוזרת להתמצא בכל הפרטים הקטנים בטיול.

אחרי חצי שנה שבתי לרומא ! במסגרת טיול משפחתי ארוך ממילאנו לרומא- ROAD TRIP ITALY מוזמנים לקרוא המלצות גם משם.

יום ראשון – מתחיל קשה, נגמר נהדר

יום ד' הטיסה ממריאה ב915 ואנחנו מתייצבות בנת"בג נרגשות ארבע שעות לפני. מחכות ומחכות ובלגן בנת"בג. לא נפתחים דלפקי הצ׳ק אין. לאחר המתנה מורטת עצבים אנחנו אחרי, עולות סוף סוף לדיוטי . כמה התגעגענו ! קפה ומאפה, סיבוב קצר בחנויות ואנחנו עולות למטוס. כאן נכונה לנו אכזבה, המתנה במטוס של כשעה וחצי עד ההמראה בשל חסר בכוח אדם שמעלה מזוודות למטוס.

הגענו לרומא בשעתיים איחור, למזלנו כבר חיכה לנו נהג מונית מרומיו הסעות שאתו תאמתי מראש, שלקח אותנו אל המלון Hotel Delle Nazioni.

מותשות הגענו למלון, קיבלנו את החדר, התארגנו ונחנו לנו כשעה לפני היציאה שלנו.

דבר ראשון התארגנו על סים וסופר. הפקיד במלון כיוון אותנו עם מפה, חמש דקות הליכה מהמלון. קנינו סים של וודפון ב 20 יורו לאחת, ללא שיחות רק אינטרנט.

חזרנו למלון, ויצאנו סוף סוף לראות את רומא !!

התחנה הראשונה מזרקת טרווי !

כמה מילים על: מזרקת טרווי

המזרקה המפורסמת ביותר ברומא, שאת בנייתה יזם האפיפיור קלמנס ה-12 ונחנכה בשנת 1762, היא שילוב מקסים של אדריכלות ופיסול. במקור הובאו אל המקום מים ממעיין המרוחק 20 קילומטר מרומא, באמצעות אמת מים שבנה במיוחד למטרה זו המצביא אגריפס. אמת המים נקראה "מי הבתולה", על שמה של הבתולה הצעירה טרווי שהראתה לחיילים הרומים את המעיין. ב-1732 הוזמן הפסל ניקולה סאלבי (Niccolo Salvi) אל האפיפיור קלמנס ה-12, והוטל עליו ליצור את הפסל הבארוקי המרשים ולקשט בו את קצה אמת המים. בגומחה המרכזית נמצאת דמותו של נפטון, אל הים, רכוב על מרכבה בצורת צדף, שיצורים ימיים מושכים אותה בין סלעים ואשדי מים המתנקזים לבריכות. משני צדיו של נפטון שתי גומחות נוספות, באחת פסל של אל השפע ובשנייה של אל הבריאות

מיקומו המעולה של המלון כדקה מהככר , הפגיש אותנו עם המזרקה והכיכר כמעט בכל יציאה שלנו, הכיכר הזאת ממגנטת, היופי שלה, הפיסול שיוצא מהבניין, רעש המים, והאנשים שנמצאים בה כמעט בכל שעות היום. אנחנו עוד נחזור לשם, נצטלם שוב ושוב וגם נטיל מטבע. האגדה מספרת שמי שמטיל מטבע מובטח לו שיחזור לרומא. כיוונו את הGOOGLE MAPS לכיוון הפנתיאון ואנחנו בדרך לשם. הרחובות, הסמטאות, הצבעים והבניינים בדרך יפיפיים, מתחילה להתרגל ליופי הזה, בד ובד צריך גם להסתכל על הדרך המרוצפת באבנים שחורות וצריך לשים לב. אז לאן להסתכל קודם?

הפנתיאון

הגענו לפנתיאון והשעה 1900, בדיוק נסגר ואי אפשר להכנס, אנחנו עוד נשוב לכאן. ממשיכות לכיוון ככר נבונה. בדרך כבר התחלנו להסתכל על מסעדות ולא נסגרנו על משהו מיוחד. עכשיו אנחנו כבר רעבות , מסעדה נחמדה שנראית לנו כבר מלאה. ממשיכות הלאה. לכיכר נבונה הגענו כבר לקראת החשיכה, אך היא עדין הייתה נהדרת. מרוב שהיינו רעבות ועייפות , עצרנו באחת המסעדות התיירותיות לאכול. הפסטה היתה טובה אך המחיר ששילמנו התברר לנו אח"כ היה יחסית יקר.

עמודי הפנתיאון
ככר נבונה

האוכל והמנוחה נתנו לנו כוחות לדרך חזרה, כבר מרגישים את כמות התיירים, כל הסמטאות מלאות במסעדות המלאות באנשים. בדרכנו חזרה עצרנו שוב בככר הפנתיאון, מראה נהדר ובהמשך הדרך עצרנו לאכול גלידה בDON NINO. עברנו שוב במזרקת הטרווי , רק בכדי לגלות שיש עדין המוני אנשים.

הטרוי בלילה
יום שני ברומא – הותיקן, פינסה, טרמיסו וברנדי
!GOOD MORNING ROME

את מוזיאוני הוותיקן זכרתי מהביקור הקודם שלי כמשהו ארוך ומייגע. לכן בזמן תכנון הטיול התייעצתי עם בתי האם תרצה שנזמין לשם כרטיסים. היא רצתה ואני מיד הזמנתי . מומלץ להזמין כרטיסים כמה שיותר מוקדם.

כרטיסים לותיקן

הבוקר מרווח, יש לנו כרטיסים למוזיאון הוותיקן ב 13 בצהרים. אחרי ארוחת הבוקר אנחנו יוצאות למזרקה לצילומים, שוב אנחנו לא לבד. חוזרות ומתארגנות לצאת. מקבלות הסבר איך להגיע באוטובוס, לשם כך צריך לקנות כרטיסים בקיוסק הטבק שנמצא ממש מול המלון. קשיים של התחלה, אנחנו לא מוצאות את התחנה של האוטובוס, ומתעכבות . בסופו של דבר מצאנו ואנחנו בדרך לוותיקן. התחנה הראשונה ככר סנט פטרוס והכנסייה , שבה לא צריך להזמין מקום, רק לעמוד בתור. כשהגענו ראיתי שהתור הוא לפחות שעה, החלטנו לוותר ורק התרשמנו מהכיכר הענקית ומהכנסייה מבחוץ.

חזית כנסיית סנט פטרוס

המשכנו לתחנה הבאה, ארוחת הצהרים המוקדמת שלנו. המלצה ממיכל מילרד שהאיסטגרם שלה היווה השראה לכמה מסעדות בהם ביקרנו. לצערי לא היה אצלה מקום בסיור. יש כמה דברים שכבר נדחים לטיול הבא. (הרשימה בסוף ) פינסה-פיצה פוקאצה נהדרת . מקום קטן שאפשר לשבת או לקחת בכמה טעמים. אכלנו והמשכנו למוזיאון הותיקן. Pinsa 'mpò – pinseria romana a roma prati vaticano

מוזיאון הותיקן

התקדמנו עם ההמונים לכיוון הכניסה למוזיאון, נכנסנו קצת לפני הזמן והתקדמנו במעלה המדרגות לכיוון האולמות. לקחתי אודיו קולי ששימש אותנו לאורך המוזיאון.

כמה מילים על : מוזיאון הותיקן

המוזיאונים של קריית הוותיקן הם מהגדולים והמרשימים ביותר בעולם. הם הוקמו במאה ה-16 על ידי האפיפיור יוליוס השני ומוצגים בהם אוספי הכנסייה הקתולית. זהו אוצר של יצירות אמנות וממצאים ארכיאולוגיים ממצרים העתיקה, מהתקופה האטרוסקית, מתקופת רומא העתיקה ומהרנסנס. האולמות החשובים: גלריית התמונות Pinacoteca Vaticana- הגלריה כוללת 17 חדרים המכילים ציורים דתיים מכל התקופות, החל בתקופה הגותית ועד הבארוק. מוזיאון פיו קלמנטינו Museo Pio Clementino – מוזיאון הכולל 12 חדרים שבהם אוספים חשובים מתקופת יוון ורומא העתיקה. גלריית שטיחי הקיר Galleria degli Arazzi- גלריה מרהיבה שבה שטיחים המתארים את חייו של ישו. השטיחים תוכננו על ידי תלמידיו של רפאל.

בהמשך ישנו אולם מרשים במיוחד –אולם המפות עם ציורי תקרה נהדרים מצופים בזהב ועל הקירות מפות של איטליה. גולת הכותרת היא הקפלה הסיסטינית Cappella Sistina שבה מתפלל האפיפיור ובה גם בוחרים את יורש האפיפיור לאחר מותו. את התקרה צייר מיכאל אנג'לו והיא נחנכה בשנת 1512. היצירה מתארת את בריאת העולם ואת תולדות המין האנושי.

התקדמנו לאורך האולמות , אני לקחתי הסבר קולי באנגלית שנתן תמונה כללית על כל אולם, אולם לא תמיד ניתן לדעת באיזה מספר אתה נמצא. מלפנינו ומאחורינו היו קבוצות גדולות של תיירים. הגענו לקפלה הסיסטינית, התרשמנו מהציורים על התקרה. לא נותנים לצלם ויצאנו אט אט לעבר החצר. לנוח כמעה.

האולם המרשים בעיני אולם המפות והתקרה המוזהבת
גרם המדרגות הנהדר ביציאה מהמוזיאונים

אחרי הותיקן המשכנו לרחוב החנויות הסמוך Via Cola di Rienzo ובדרך מצאנו את POMPI הטירמיסו המומלץ, דגמנו שני סוגים שהיו מעולים, בתוספת קפוצינו ושוקולדה, התרעננות הכרחית אחרי הותיקן. ברחוב החנויות מצאה בתי את החנות האהובה עליה ובילינו שם שעתיים כמעט…. עייפות מאוד, לקחנו מונית וחזרנו למלון לנוח.

טירמיסו -POMPI

לערב הזמנו את המסעדה שבמזל היתה מאוד קרובה למלון, אוכל אותנטי, הזמנו שני סוגי פסטות . סיום נהדר ליום מאומץ. Giola Mia Pisciapiano

יום -3 – כמה הספקנו לא להאמין ! הקולוסיאום, 4 כיכרות וונצ'י אחת !

לבוקר מוזמן לנו הקולוסיאום בשעה 1030, הפעם אנחנו כבר למודות נסיון , מוצאות מהר את התחנת אוטובוס ומגיעות לפני הזמן לקולוסיאום. התור לכניסה לא ארוך ולוקח כמה דקות. הזמנתי גם עם הסבר קולי. ילדים עד גיל 18 לא נדרשים לשלם עבור הכרטיס, אבל נגבה מהם 4 יורו דמי טיפול באינטרנט. עבור מבוגר משלמים 18 יורו.

כרטיסים לקולוסיאום

בביקורי הקודם ברומא כסטודנטית מאוד התרשמתי מהקולוסיאום, וזה היה אחד המקומות שהכי הרשימו אותי ברומא. לכן היה לי ברור שחוזרת עם בתי. בתי פחות התרשמה , למרות זאת המקום הוא מדהים, וקשה להאמין שנבנה לפני יותר מאלפיים שנה. במבט בוגר יותר היה לי יותר קשה עם הפעילות שהיתה בקולוסיאום, קרבות בין חיות לעבדים ביניהם גם הרבה יהודים. גם כאן הרבה תיירים , המקום גדול וביחוד בקומה העליונה ( חייבים לעלות !! ) היה פיזור טוב של האנשים. לאחר סיבוב בקולוסיאום בתי ממצה ואנחנו חוזרות למלון. הכרטיס לקולוסיאום כולל גם את הפורום הרומאי, מכיוון שכבר הייתי ומכיוון שרציתי להספיק את אזור הכיכרות ברומא באותו היום, החלטתי לוותר הפעם. אפשר מאזור הקולוסיאום להתרשם מהפורום ואפילו לראות מרחוק את שער הניצחון של טיטוס.

כמה מילים על הקולוסיאום :

הקולוסיאום הוא האמפיתיאטרון הגדול ביותר שנבנה אי פעם, ונחשב בימיו וגם כיום לאחת מהיצירות הגדולות של ההנדסה והאדריכלות הרומית. בנייתו החלה על ידי הקיסר אספסיאנוס בשנת 70 לספירה והושלמה בשנת 80 לספירה בידי בנו הקיסר טיטוס. על פי הערכות, מספר הצופים המרבי בקולוסיאום היה בין 40,000 ל-70,000, והוא שימש לתחרויות גלדיאטורים ותצוגות קרב כגון קרבות ימיים, מסעות ציד, הוצאות להורג, שחזורי קרב היסטוריים ודרמות מיתולוגיות. המבנה חדל לשמש כמוקד בידור בראשית ימי הביניים ונעשו בו שימושים שונים כגון: דיור, סדנאות, מסדרים דתיים, מבצר, מחצבה ועוד. אף שבמהלך השנים נהרס חלק גדול מהקולוסיאום בשל רעידות אדמה הרסניות ושוד עתיקות, הקולוסיאום מהווה סמל בלתי רשמי של העיר רומא ושל קיסרות רומא.

חוזרות למלון לנוח ולהטעין את הטלפון. מחליטות לאכול צהרים באזור שלנו ואח"כ להמשיך הלאה. ניסינו שוב את Piccolo Buco הפיצה המומלצת באזור הצמודה לככר הטרווי, תמיד כשחלפנו היה תור. מקום קטן שאוכלים רק בפנים לכן כמעט ולא מתקדם. התחלנו לחכות בתור ולאחר מכן ויתרנו . המשכנו ללכת ומצאנו את המסעדה That's Amore Restaurant שגם היא מומלצת. היה מקום ולכן נכנסנו. לידנו ישבו זוג ישראלים שהמליצו לנו על הפיצה בנוסף הזמנו עוד פסטה. היה טעים ומשביע.

המשכנו לכיוון –כיכר ברבריני הכיכר השנייה. זכרתי את האזור מהביקור הקודם ובעיקר את ארמון ברבריני, בניין יפה שהיה בעבר ארמונה של משפחת האצולה ברבריני, וכיום פועלת בו הגלריה הלאומית לאמנות (Galleria Nazionale d'Arte Antica), שבה מוצגים אוסף ציורים מהמאה ה-15 עד המאה ה-18 ותערוכות מתחלפות. על בניית הארמון עמלו מיטב אמני המאה ה-17, ובהם ג'אן לורנצו ברניני, פרנצ'סקו בורומיני ופיאטרו דה קורטונה. והוא מייצג את תקופת הבארוק באדריכלות. לא נכנסנו פנימה והמשכנו לכיכר הבאה-ככר ברבריני, עם "המזרקה החיה" של ברניני, מזרקת אל הים (1642), ומשם לכיוון המדרגות הספרדיות המפורסמות.

ארמון ברבריני
הרחוב של פאלצו ברבריני

הגענו למדרגות הספרדיות לתצפית העליונה ומשם ירדנו לכיכר השלישית שלנו. חייבים תמונה גם שם ואנחנו ממשיכות לכיוון פיאצה דל פופולו. הכיכר הרביעית .כיכר בקנה מידה ענקי. בעבר היתה שער הכניסה הצפוני לעיר. בדרך עוברים דרך הרבה חנויות מותגי יוקרה.

בפיאצה דל פופולו השמש כבר יצאה ונהיה חם. אנחנו נחות על ספסל מאולתר בכיכר ואז מתחילות לטפס לכיוון גני בורגזה אל התצפית Terrazza del Pincio. יש שביל שיוצא מהכיכר. נוף נהדר של כל רומא והפיאצה דל פופולו שמתחתינו.

ככר דה פופולו מבט מTerrazza del Pincio

בהמשך נמצא הפארק . אנחנו בעיקר נחות ואוגרות כוחות להמשך היום שלנו ברחוב החנויות -ויה דל קורסו . בפארק יש את וילה בורגזה, גלריה לאומנות בתשלום והשכרת אופנים או רכב חשמלי. ביקור מעמיק אני שומרת לפעם הבאה.

אנחנו יורדות את כל הדרך חזרה וממשיכות לכיוון VIA DEL CORSO רחוב החנויות הראשי שיוצא מהככר דל פופולו ומגיע עד ככר ונציה. יום ששי אחה"צ והרחובות מלאים באנשים. אוירה נהדרת ברחובות ואנחנו פונות גם לרחובות המקבילים הלא פחות יפים, אחד המפורסמים הוא לרחוב ויה קונדוטי VIA DEL CONDOTTI. רחוב המותגים המפורסם שמגיע בסופו למדרגות הספרדיות. גם הרחובות המקבילים האחרים יפים ובחלקם אנחנו מסתובבות, החלטנו להשאיר גם חלק ליום שלמחרת.

הרחובות יפים, הרבה מסעדות ובתי קפה לצד החנויות, רחובות ובניינים יפים. לקראת החשיכה אנחנו חוזרות למלון ,להתארגן ויוצאות שוב לכיכר הבית שלנו ומשם כמה דקות לגלידה המפורסמת VENCHI, עומדות בתור הארוך ואוכלות גלידה בהנאה בקור של 8 מעלות.

סוף נהדר ליום מושלם !

יום 4- הפנתיאון , ככר נבונה , שוק קמפי דה פיורי -רחובות וסמטאות-יום נהדר

היה לי ברור שאני חוזרת שוב לפנתיאון, גם מכיוון שלא הצלחנו להיכנס אליו וגם מכיוון שהרחובות בדרך אליו וכל האזור היו קסומות בעיני ורציתי לשוב אליהם. בסופי שבוע צריך להזמין מקום בפנתיאון (לעומת אמצע שבוע שלא), הדרך היחידה שמצאתי היתה על ידי הזמנת סיור אודיו קולי בתשלום וזה מה שעשינו.

בבוקר בתי ביקשה שנאכל ארוחת בוקר בחוץ ולא במלון. דקה מהמזרקה שלנו מצאנו בית קפה נהדר. הזמנו Maritozzo לחמניית בריוש אוורירית וסופר טעימה וממולאת בקצפת אוורירית, קראסון איטלקי עם מילוי פיסטוק, קפה ושוקולדה חמה. מנת הסוכר הזאת החזיקה אותנו ערות ובכושר עד הצהרים… משם המשכנו לפנתיאון ונכנסנו פנימה.

כמה מילים על הפנתיאון

הפנתאון  הוא מבנה מתקופת רומא העתיקה, אחד המבנים היחידים שנשמרו בשלמותו מהתקופה הזאת. ובמשך מאות שנים שימש, כמקור ההשראה עבור בניינים ציבוריים רבים מספור. מקור השם "פנתאון" במילה היוונית שפירושה "מקום סגידה לכל האלים". המבנה הוקם לראשונה ביוזמתו של אגריפה, תחת שלטונו של הקיסר אוגוסטוס . המבנה נשרף ונהרס על ידי ברקים ואש, ונבנה מחדש בשנים 80 ו-100 לספירה. הפנתאון הניצב כיום ברומא משויך לתקופתו של הקיסר אדריאנוס, והדעה הרווחת במחקר היא שבנייתו החלה לא לפני שנת 117 וחנוכתו הייתה בין השנים 126–128. במאה ה-7 הוסב שימושו לכנסייה, המוכרת בשם "סנטה מריה רוטונדה" (Santa Maria Rotonda). בקדמת המבנה נמצאת מבואת כניסה המכונה "פרונאוס": פורטיקו ריבועי בעל גמלונים הנתמכים על ידי שמונה עמודים קורינתיים לפרונאוס צמודה רוטונדה, חלל פנימי ייחודי  בצורת צילינדר (קוטרה החיצוני כ-65 מטר, והפנימי 43.3 מטר), והיא מקורה בכיפה יצוקה מבטון רומאי. זו הייתה הכיפה הגדולה בעולם במשך כ-1400 שנה, עד בניית כיפת סנטה מריה דל פיורה בפירנצה, ועד היום זוהי כיפת הבטון הגדולה ביותר אשר נבנתה ללא זיון פלדה.

החור בכיפה, ביום גשם הטיפות נכנסות פנימה

לאחר שיצאנו עשינו סבוב בכיכר היפה הזאת . משם המשכנו לכיכר נבונה הליכה של כעשר דקות. שוב בסמטאות הציוריות היפות אשר ילוו אותנו במשך כל מחצית היום הזה.

מזרקת ארבע הנהרות- הפיסול הנהדר של ברניני
ככר נבונה

לאחר שנפרדנו מהכיכר היפה הזאת החלטנו להמשיך לכיוון שוק קמפי די פיורי, לאכול באחת המסעדות המומלצות ובדרך לעבור בכמה רחובות חנויות מעניינות. אז שמנו את הגוגל מפס והוא לקח אותנו לחלק הנהדר של היום, סמטאות ציוריות, רחובות יפיפיים, חנויות קטנות ומגניבות . Via del Governo Vecchio . Via dei Coronari.

עד שהגענו לאזור קמפי דה פיורי, כבר היתה שעת צהריים והמסעדה המדוברת (Ostria Da Fortunata) כבר היתה מלאה עם תור ללפחות חצי שעה המתנה, אז ויתרנו והלכנו למסעדה שכנה. משם המשכנו לשוק שאינו גדול במיוחד.

שוק קמפי דה פיורי

ממש סמוך לשוק נמצאת ככר פרנזי ובה פלאצו פַרנֶזֶה Palazzo Farnese ,כיום בניין השגרירות של צרפת , ואחד הארמונות הידועים ברומא שאת השלב הסופי שלו תכנן מיכאל אנג'לו, הארמון, נחשב לאחד משיאי אדריכלות הרנסאנס. אם מביטים על צורתם המשתנה של החלונות מקומה לקומה ועל שער הכניסה המעוטר באבנים מסותתות, מבינים מדוע הפך הבניין למודל לחיקוי.

Palazzo Farnese

חזרנו למלון להתרעננות ומנוחה קלה ואת אחה"צ והערב האחרון שלנו בילינו באזור הקרוב למלון בחיפוש אחר מזכרות, מתנות וקניות אחרונות. ביקרנו בכלבו הגדול La Rinascente שנמצא ב Via del Tritone, ברחובות המקבילים לויה דל קורסו כמו Via Frattina היפה, שם באזור גם אכלנו את ארוחת הערב האחרונה שלנו.

יום 5 – חזרה הביתה

יום אחרון ואנחנו משכימות קום כדי לסיים את האריזות, לבקר פעם אחרונה בכיכר האהובה עלינו …

רומיו לוקח אותנו לשדה ובזה מסתיים לו הטיול לרומא.

רומא היתה בלתי נשכחת עבורנו ואני בטוחה שאחזור בקרוב !

אחרי חצי שנה שבתי לרומא ! במסגרת טיול משפחתי ארוך ממילאנו לרומא ROAD TRIP ITALY מוזמנים לקרוא המלצות גם משם !

כמה המלצות למסעדות מהטיול השני:

IL CHIANTI VINERIA קרוב מאוד לככר הטרוי.

OSTERIA BARBERINI מסעדה שמתמחה שפטרויות כמהין

המלון שלנו : WHITE HOTEL

המלצות כלליות :

להזמיו מראש כרטיסים לקולוסיאום ולותיקן.

מסעדות עמוסות, כדאי להזמין לערב מראש גם.

קבוצת הפייסבוק רומא למטיילים-Rome for travelers והחוברת המפורטת של העומד בראשה רמון הדר.

האינסטגרם של מיכל מילרד

לסמן על מפת גוגל את כל המקומות שרוצים לטייל !

נעלי הליכה טובות !

להתעלם מכל מציעי הורדים למיניהם תמיד הם יבקשו תשלום.

נספח-קצת סדר בתקופות האדריכלות והאמנות החשובות ברומא

תקופות באדריכלותשניםאדריכליםבניינים / פסלים מפורסמים
התק' הרומיתמאה 8 לפנה"ס -מאה 5פנתיאון , קולוסיאום, הפורום מקדש אדריאנוס
תק' הרנסנסמאה 15-17מיכאל אנג'לופלאצו פראנסי, Palazzo Farnese, ככר הקפיטולין, חזית כנסיית סן פייטרו
תק' הבארוקמאה 17-18ברניני, בורמיניככר סנט פייטרו, פנים כנסיית סנט פייטרו. ארמון ברבריני, הפסל ארבע נהרות של ברניני בככר נבונה. סן קרלו אלה קוואטרו פונטנה

ואתם אוהבים את רומא ?

את האוכל ? העתיקות ? הקניות ?

איזה ככר הכי אהבתם?

אהבתם ?

מוזמנים להרשם ולקבל עידכונים במייל לפוסטים חדשים

אפשר לעקוב אחרי גם בפייסבוק וגם באינסטגרם:

9 תגובות בנושא “רומא הנהדרת – טיול אם ובת

 1. כשהייתי ברומא הייתי צעירה יותר מביתך, ולא מאוד התלהבתי. מהפוסט שלך אני מבינה שהגיע הזמן לחזור. נותרה רק רשימה ארוכה של דברים לפעם הבאה – נראה לי שברומא תמיד יהיה מה עוד לראות. תודה על השיתוף ועל החשק לביקור חוזר

  אהבתי

 2. דפנה יקרה, נדמה לי שזה הפוסט הראשון שאני קוראת בבלוג החדש שלך. אז קודם כל תתחדשי על הבלוג, כיף שיש פינה ברשת לחוויות מהטיולים. התמונות והתיאורים שלך מרומא הזכירו לי טיול אורבני דומה שעשיתי לפני שנים אחדות לבדי. חרשתי את העיר לאורכה ולרוחבה… היא כ"כ יפה ומזמינה. שמחה על החוויה הטובה שהיתה לך גם בטיול אם ובת.

  אהבתי

 3. נוסעים בקרוב ים נכדתנו בת ה 12. למדתי ממך המון ההסברים ההיסטוריים בהחלט נותנים מושג,ובעיקר עושה חשק להיות ברומא ולטייל.תודה לך. אשמח להמשיך ולקרוא על טיוליך הנוספים

  אהבתי

  1. הי שרה תודה רבה. אני בטוחה שתהנו מרומא ! על מנת להירשם לקבל פוסטים נוספים את צריכה בסוף הפוסט שקראת לכתוב את המייל שלך .אז תקבלי מייל מוורדפרס שאותו תצטרכי לאשר. אשמח שתצטרפי אלי לדיוורים !

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: