לונדון או פריז -שתיהן כמובן !! חלק א לונדון

חלק א' לונדון

טיול משפחתי בן 17 יום בקיץ 2019, לפני הקורונה והטיול האחרון שלנו בעצם לפני גיוס הבן. (טיול לפני צבא התבטל לנו עקב הקורונה) אחרי הטיול הנהדר שלנו שנה קודם, שכולו טבע באלפים הצרפתים, הילדים ביקשו את לונדון, וכך תכננתי לנו טיול ללונדון עם אפשרות לטבע כפרי אנגלי, שהתחלף בסופו של דבר בנסיעה ברכבת היורוסטאר לפריז וחזרה מפריז לארץ. פעם ראשונה יעד שהוא לא טיול טבע, עם רכב כמו שהיינו רגילים, אלא בשתי ערים. את סיפור הטיול פרסמתי בפורום "למטייל". לבלוג אני מעבירה לאט לאט את הסיפורי הטיול שלנו . וזהו הסיפור הראשון שיעלה.

רק עיר ? אז כן  ! אבל עם גיחות,  זה היה אחד הטיולים המוצלחים שלנו שכולם נהנו .

ואת מי אהבנו יותר? לונדון   או פריז? …..יהיו סיכומים בסוף…

נתחיל :

טיסות דרך איזיג'ט ללוטון וחזרה משארל דה גול (בסוף יצא יותר זול מאשר חזרה מלונדון ) חלוקת הטיול : 12 ימים בלונדון ו-5 ימים בפריז.

דירה בלונדון באחת השכונות הצפוניות כך שיצאנו בבוקר וחזרנו אחה"צ לקראת ערב. בפריז מלון במארה רובע 4 , ממש במרכז. חילקנו את היום לשנים כולל מנוחה בצהרים.

מזג האוויר האיר לנו פנים והיה אידיאלי בשתי הערים, מזג אויר אופטימלי של 21 מעלות, בפריז היה אפילו קריר ואנחנו מדברים על תחילת אוגוסט.

היה זה טיול שונה מהבחינה הזאת שאת רוב אם לא כל האטרקציות הזמנו מראש . כך יצאנו מהארץ עם תכנית סגורה כמעט, מה שאף פעם לא עשינו בטיולי הטבע שלנו כדי לתת אופציה לשינויים .

אז מי מזמין את האייפל חודשיים מראש ובסוף מטפטף לו ? 

לילדים (המתבגרים 17,14) זו היתה הפעם הראשונה בשתי הערים. בעלי וגם אני כבר היינו יחד בפריז ובנפרד בלונדון. בלונדון לא הייתי יותר מ-20 שנה והיו לי הרבה זיכרונות ילדות. בגיל 10 הייתי בשנת שבתון באנגליה עם הורי ועל זה עוד יסופר. חזרתי שוב מאז כמה פעמים, חלק לבד, עם הורי או אבי מתוקף עבודתו של אבי ואהבתו אל העיר לונדון. סיפור הטיול הזה מוקדש לו למרות שהוא לא אתנו כבר יותר מ10 שנים.

את המסלול בניתי לפי האטרקציות : 1. אטרקציות שלא הייתי. 2. אטרקציות ומקומות שרציתי לחזור אליהם וגם לשחזר את הטיולים שעשיתי עם הורי בשנת השבתון, כאשר כל שבוע היינו נוסעים ללונדון לטייל במקום אחר.

אז  עכשו מתחילים :

טיסת איזיג’ט יוצאת ביום ששי בצהרים, לא נרשם עומס בנת”בג  ונרגשים אנחנו נוחתים בלוטון לקראת ערב. בלוטון כבר יש עומס ולוקח לנו כשעה וחצי לצאת מהשדה. הנהג שלנו קארל מחכה לנו ומסיע אותנו לדירה שלנו. קארל נהג

לא ארחיב הרבה על הדירה למרות שהיתה במצב טוב מאוד ובמחיר מצויין כיוון שלא התחברנו כל כך לשכונה WILLESDEN GREEN, ולכן אני פחות ממליצה. רבע שעה נסיעה בטיוב בקו ג'ובילי ואנחנו במרכז לונדון. בנוסף המרחק בין הדירה לטיוב היה כ10 דקות הליכה שזה הרבה, כאשר רוב היום מסתובבים ברגל.

יום שבת – יום 1 לטיול פיקדילי , הקובנט גארדן, סוהו – הקלאסיקה

הבדלי השעות (שעתיים) נתנו לנו קצת זמן מנוחה לאחר היום העמוס של אתמול, התארגנות בדירה. 5 דקות לסופר סנסבורי, ארוחת בוקר ואנחנו יוצאים לדרך לא לפני שקנינו אויסטר לכולנו בתחנת הרכבת השכונתית.

היום יום של הסתובבות- הקלאסיקה , מככר פיקדילי ,דרך הקובנט גארדן לסוהו

ככר פיקדילי

בככר פיקידלי נכנסים לחנות הספורט ליליוויט, הבן כבר נאבד שם, אין מיזוג ואין מעלית, עולים 4 קומות ויורדים. לבסוף לא קנינו כלום…ממשיכים, הפגנה בריג'נט סטריט, מנווטים לכיוון ככר טרפלגר, כאן כבר יותר רגוע, הרבה הופעות רחוב. משם ממשיכים לקובנט גארדן Covent Garden. הכל מוכר, כייף לחזור להסתובב ברחובות!!

ככר טרפלגר
קובנט גרדן Covent Garden

ארוחת צהרים אנחנו אוכלים בקובנט גארדן בShake Shake ולאחר סיבוב שם ממשיכים לכיוון NEAL STREET ,רחוב עם נעלים מגניבות, שם כבר הבן מוצא נעלים, שמחים וטובי לב אנחנו ממשיכים לכיוון הסוהו. עוד 3 ימים נשוב לכאן למחזמר .

בינתיים כבר אחה"צ ואנחנו ב SOHO. אנחנו מתרשמים מכל הלונדונים שיושבים להם אחה"צ בברים ושותים להם בירה.

אנחנו שותים קפה ושוקו וממשיכים לכיוון  CARNABY STREET . עשינו כבר לא מעט הליכה .הבנים נחים בKINGLY ST ,מתחם של מסעדות ובתי קפה ואנו הבנות יוצאות לתור את הרחוב הנהדר. מי היה מאמין שפעם כל הפאנקיסטים הסתובבו בו בשנות השמונים! היום יש בו בעיקר חנויות יפות ומבחר מותגים.   לאחר מכן הבנים מצטרפים ואנו מגיעים באפיסת כוחות לתחנת הטיוב ולדירה.

.Carnaby St
.Carnaby St
יום 2-יום א-פיצול בנים בנות

היום אנחנו מתפצלים : הבנים הולכים למשחק כדורגל שווה ביותר בוומבלי – מנציסטר סיטי נגד ליברפול ואנחנו הבנות הולכות לפגוש את הקרובים שלי  ולפני כן נקפוץ לרח' אוקספורד ולפריימק.

בבוקר עוד חשבתי שנעשה את מוזיאון ההיסטוריה של הטבע, אך מרוץ אופניים שיבש את לוח הזמנים של האוטובוס שהיה אמור להביא אותנו והחלטנו בצער לוותר.

את פרימאק פתחנו ב1130. בראשון החנויות נפתחות מאוחר יותר ונסגרות מוקדם יותר. החנות בלי תורים ודי ריק אנחנו דוגמות את כל הקומות. ריק בקופות ואנחנו יוצאות לרח' אוקספורד המתעורר. איזה כייף לחזור !! שיטוט של שעה, אנחנו מתפעלות מחנות נייק המדהימה ובודקות את המותגים הקיימים. משם נוסעות לפגוש את הקרובים. מקום המפגש מלון רנסנס ST PANCRAS . זהו מבנה יפיפה בו הייתה תחנת הרכבת הישנה. בצמוד לו התחנה המשופצת, אחת התחנות המרכזיות היום, ממנה גם יוצא היורוסטאר לפריז ,אמסטרדם ובריסל. נהיה כאן שוב עוד 8 ימים !

לאחר הלאנץ שלנו הם לוקחים אותנו למתחם חדש ממש ליד, בו אין הרבה תיירים, יש בו חנויות מסעדות והופעות צמוד לתעלה  קוראים לו COAL DROPS YARD , בו אנו מבלים כמה שעות . נפרדים מהקרובים, נפגש איתם שוב בהמשך השבוע ואנחנו חוזרות דרך תחנת הרכבת המרשימה- KINGS CROSS לדירה.

כשנגיע לתחנת הטיוב שלנו ליד הדירה, נראה מהכיוון השני רכבות שלמות שחוזרות מוומבלי ובהם רוב מוחלט של גברים דחוסים בחולצות אדומות או תכלת …. לבנים שלנו לקח כמעט שעה לצאת מהאצטדיון ! אבל זה לא הפריע לבן שלי להכריז שזה היה היום הכי כייף !

  יום 3 – יום שני -WESTMINISTER-בשירות הוד מלכותה

יום שמוקדש לאתרים התיירותיים באזור ווסטמיניסטר. לאחר התחבטות ארוכה הוחלט להזמין כרטיסים למוזיאון חדרי מלחמה של וינסטון צרציל וללונדון איי ולוותר על וסטמיניסטר אבי והפרלמנט.

את היום פתחנו בהחלפת משמר המלכה באורוות המלכה בשעה 11 . יחסית אין גודש תיירים ולא צריך לעמוד שעות לתפוס מקום (לעומת המשמר ליד בקינגהאם פאלאס) . ואכן ההחלפה הייתה מהירה ואחרי טקס קצר המשכנו לסנט ג'יימס פארק הנהדר. למזלנו השמש ומזג האויר היה לטובתנו והיה לנו יותר משעה להסתובב בפארק עד לשעת הכניסה שלנו למוזיאון חדרי המלחמה . (הזמנו מראש כרטיסים לשעה זו ) הפארק נהדר, ולא מרגישים את מאות התיירים בו . היו גם סנאים !!!

St James Park

מוזיאון חדרי המלחמה -Churchill-war-rooms ממש צמודים לפארק והם בעצם מרתפים של בנייני הממשלה שנמצאים באזור, בו הסתתרו בזמן מלחמת העולם השנייה צ’ירצ’יל וכל חברי הקבינט שלו מאימת ההפצצות. הם ממש גרו שם כ3 שנים עד סוף המלחמה. כשיצאו השאירו את הכל מאחור.   כך נולד המוזיאון יוצא הדופן הזה. הזמנת כרטיסים

יומן מלחמה

החדרים נשארו עם הריהוט, חדרי המלחמה עם הטלפונים והמפות וממש אפשר לקבל את התחושה איך חיו שם. בנוסף יש שם מוזיאון על חייו של וינסטון צירציל. 

הנוער פחות התלהב ממני, אך נראה לי שבכל זאת קיבלו תחושה על המלחמה.

לאחר מכן חזרנו שוב דרך הפארק לכיוון ארמון בקינגהאם .

סלפי כמובן עם הארמון ומשם הלכנו לכיוון ווסמיניסטר אבי,   ביג בן והפרלמנט בנחת .     

Westminster Abbey

בשעה 1630 הזמנו כרטיסים ללונדון איי. כרטיסים

מבט ללונדון איי

למרות שהזמנו כרטיסים לשעה מסויימת , לא היינו שם לבד …ולקח לנו כחצי שעה לעמוד בתור כדי להיכנס בשעה הנקובה !!! (מה לא עושים למען הילדים…)

ההמתנה השתלמה וכולם נהנו מהגלגל, חצי שעה של סיבוב וכל נוף לונדון נפרש בפנינו.

משם נסענו לבונד סטריט על אוקספורד כדי להחליף טיוב ועל הדרך כבר אכלנו שם, נכנסנו לחנות ספורט, הילדה יצאה עם נעלי ספורט. שמחים וטובי לב חזרנו לדירה אחרי יום מושלם !!

יום 4- יום ג – ABBEY RD, קמדן טאון ומחזמר אלאדין

התחלנו את היום בנסיעה לתחנת הרכבת St Johns Wood בדרכנו ל Abbey Road !! בשבוע היסטורי שלו, בעוד יומיים ימלאו 50 שנה לצילום ההיסטורי של הביטלס לעטיפת התקליט בשם הזה, ברחוב הזה ממש! (8.8.19)

התגודדות של אנשים וצלם עם מסרטה  בפינת הרחוב נתנו לנו את ההבנה שהגענו למקום הנכון .  רמז נוסף : היו  כמה האנשים עם חולצות של הביטלס….

Abbey Rd

עכשו חייבים לעשות תמונה ! הבן שלי סירב ולכן היה הצלם, צריך לחכות שהמעבר יתפנה מהאנשים האחרים שבאו לפקוד אותו כדי שנצטלם !

אנחנו במעבר החצייה המפורסם !

משם הלכנו לראות את האולפנים המפורסמים בהם הוקלט האלבום (ואלבומים נוספים שלהם) בפינת הרחוב הסבירו לנו שיש חנות קטנה של מזכרות הביטלס ובית קפה בשם אבי רוד ,אז הלכנו לשם . ( יש גם חנות מפורסמת ליד תחנת בייקר סטריט אותה בה לא היינו ). בהמשך השבוע נראה בטלויזיה , ביום השנה את האירועים במעבר החצייה והמקום המה באנשים ! עשינו סיבוב נוסף בשכונה היפה הזאת ומשם לקחנו אוטובוס ( קומותיים כמובן ) לכיוון קמדן טאון.

Abbey Road Studios -אולפן ההקלטות. רק בשבוע הזה היה ניתן לבקר.

לקמדן טאון Camden Market כבר הגענו רעבים אז ישר הלכנו לאכול ב FISH &CHIPS – Poppie -מאוד מומלץ !

עכשו כבר היה לנו כוח להמשיך לשוטט בשוק .

קפה וקורנפלקס שתינו ב Cereal Killer Cafe שידוע יותר כבית קפה עם הקורנפלקס .(המסעדה נסגרה במהלך הקורונה)

הבת קנתה לה גלידה בChin Chin   הגלידה  המפורסמת עם העשן.

השוק קצת השתנה ממה שזכרתי, אך עדין נהננו כולנו. מזכרות ממש שווה לקנות שם -הכי זול שמצאנו . לאחר מכן המשכנו לאורך Regent Canal -Little Venice   אך לא הגענו עד לרג’נט פארק.    יש אפשרות גם לקחת סירה ולשוט בתעלה.                                               

לנו כבר לא היה מספיק זמן, אנחנו כבר היינו צריכים להמשיך ליעד הבא :   מחזמר אלאדין באזור הסוהו. בסוף החודש בו ביקרנו ירד המחזמר הותיק מהבמות.

נסענו בטיוב לאזור ככר לסטר, הסתובבנו וספגנו את האוירה, אכלנו ארוחת ערב מוקדמת במסעדה איטלקית ונכנסנו למחזמר !

יום 5 יום רביעי- נסיעה לוינדזור Windsor Castle

 בטיול הזה נעזרתי בשני דברים חשובים :

1 מפת גוגל שהכינותי מראש גם של לונדון וגם של פריז ובה הכנסתי בנוסף לכל האתרים , גם מסעדות מומלצות, חנויות שוות. נקודות תצפית  ורחובות מומלצים .

2. האפליקציה  city mapper שהיא גאונית בעיני ונותנת מידע מדוייק עד הדקה בכל הקשור בהתניידות עם אופציות לאוטובוס, טיוב וגם מוניות. כולל איך להגיע לתחנה ואיפה לרדת .

כשתכננתי את הטיול לוינדזור הבנתי שצריך לקחת רכבת עילית אך לא ממש בדקתי מאיפה. יום לפני שהתחלתי לתזמן את היום למחרת,  פתאם גיליתי שיש  4 החלפות 😑 של רכבות.  לאחר כמה ימים אינטנסיבים, התחלנו  כבר להתעייף ואלמלא הזמנתי כרטיסים מראש לאותו היום, יכול להיות שהייתי מוותרת.  

שמחה שלא !!.    בעלי נשאר בדירה והילדים ואני לקחנו אוטובוס לתחנת פדינגטון     (לא מצאנו את הדוב ..) ושם קנינו כרטיסים לוינדזור. נאמר לנו שיש החלפה אחרי תחנה אחת. הרכבת יצאה מיד ולתחנת ההחלפה  הגענו ממש אחרי כמה דקות. רק ששם התברר שהרכבת נתקעה על המסילה ואין רכבות…צריך לקחת אוטובוס שכמובן לא ערוך לכמות של התיירים. וחיכינו וחיכינו ….בסופו של דבר הגענו כמעט אחרי שעתיים לוינדזור ובדרך גם התחיל לרדת גשם…התחלה לא משהו….

ברור שאת החלפת המשמר בוינדזור ב 11 פספסנו. הגענו כבר קרוב ל1300, מצד שני הפסיק הגשם ולא היה בכלל עומס של תיירים. קיבלנו אוזניות ויצאנו לתור את הארמון. לא כל החלקים פתוחים, ראינו את החדרים המלכותיים ושתי כנסיות, אחת מהן היא הכנסייה בה התחתנו הארי ומייגן.

הנופים מסביב יפים ומרגיעים  ולאחר כשעתיים כבר מיצינו. הנוער נהנה והתעניין ועל זה שמחתי  !! אתר וינזדור

יצאנו מהמבצר לחפש מסעדה לארוחת צהריים. לא הסתובבנו בעיירה עצמה (הייתי בא בעבר) מכיוון שבערב קבענו עם הקרובים שלי ורצינו לפחות יום אחד לנוח בצהריים. הדרך חזרה היתה כבר יותר קצרה. הרכבת עבדה, הספקנו שנ"צ ובערב נפגשנו לארוחת ערב מהנה עם הקרובים במסעדה בגולדס גרין.

יום 6 – יום מגוון באזור ה Tower of London

יום שחיכיתי לו – יום מגוון באזור הTower of London- מצודת לונדון.

 מהילדות זכרתי את ה Tower of London שגם חזרתי אליו שוב באחד הביקורים בעיר, ולכן החלטתי שהוא יהיה אחד מהאטרקציות החובה שלנו.  וכך ב10 בבוקר כבר התייצבנו בכניסה כדי להימלט מתורים ארוכים (ואכן לא היו). כל המדריכים ממליצים כבר בכניסה ללכת ישר לתערוכת הכתרים- הכתרים המלכותיים והתכשיטים של המלכה כדי לא לחכות בתור וזה מה שעשינו, אלא שכבר מוקדם היה תור אימתני והחבר'ה שלי לא הסכימו לעמוד בתור.  דילגנו והמשכנו לסיבוב במצודה.

בין כל התחנות יש מדריכים מטעם המצודה הלבושים בבגדים של ימי הביניים שנותנים הדרכות על התקופות השונות במצודה . מגוון ומעניין. כשהרגשנו שמיצינו יצאנו וגילינו את ה Tower Bridge !

איזה מזל שיש דברים שלא משתנים !!

התלבטנו אם לעלות לרצפת הזכוכית (אליה לא שריינתי כרטיסים), התור הארוך הכריע שלא. הצטלמנו בכל הזויות והמשכנו על הגדה הדרומית היפה לכיוון ה Borough Market.

הטיילת ובית העירייה (הבניין חצי כדור)
מבט לכיוון מצודת לונדון ןהסיטי

בדרך כבר כל הלונדונים יוצאים מהמשרדים שבאזור לאכול לאנץ והטיילת הומה.

אנחנו בדרכנו לשוק בורו– שוק האוכל המפורסם  והוותיק. יש בו גם דוכני מזון מכל הסוגים וגם מוצרי מזון כמו גבינות ,לחמים וכו.

כל אחד מצא לו את מה שהוא אוהב.  

משם המשכנו לאורך הטיילת עם עצירה לגלידה  לכיוון הטייט מודרן.  בשלב מסויים גילינו את הבניין הזה :

The Shard  -הבניין העוצמתי שנחשב עד היום לגבוה במערב אירופה והחזיק תקופה קצרה כגבוה ביותר באירופה (מגדל במוסקוה גנב ממנו את הבכורה). גורד שחקים בן 72 קומות שעוצב על ידי האדריכל האיטלקי, רנצו פיאנו. גובהו כ 310 מ'. גם ממנו אפשר לעשות תצפית , אך בתשלום.

לפני המוזיאון ראינו את גשר המילניום שמחבר בין אזור סנט פול למוזיאון

גשר המילניום וכנסיית סנט פול ברקע

התחנה הבאה שלנו מוזיאון Tate Modern

לגבי מוזיאונים החלטתי לא להעמיס, מה גם שיש לנו את פריז ולכן יותר זרמתי לפי ההספק.

את הטייט מודרן לא רציתי להפסיד ולכן הוא נכלל אצלי כחובה.

מבנה מרשים מאוד, זוהי תחנת כוח שהוסבה למוזיאון ע"י משרד האדריכלים השווייצרי הרצוג ודה מרון. בקומה האחרונה שלו יש בית קפה ותצפית, אך יומיים לפני שהיינו מישהו נפל מהבניין אל מותו וכל הקומה נסגרה.

הבנים תפסו ספסל במוזיאון ואני ובתי עשינו סיבוב בגלריות השונות. הכניסה חינם.

לסיום היום ישבנו לנו בסטארבאקס מול הטייט ושתינו לנו קפה ושוקו.   סיום נהדר ליום יפה !

יום 7 – יום ששי -יום נסיעה לברייטון Brighton

כבר מהתכנון הראשוני היה לי ברור שלברייטון  Brighton  אנחנו נוסעים ליום טיול . זוהי העיר בה גרתי בשנת השבתון עם הורי כשהייתי בכתה ד' ביחוד זכרתי את הטיולים שהיינו עושים ללונדון בימי ראשון ברכבת. היום נשחזר את הנסיעה ברכבת  מכיוון לונדון.

ברייטון היא עיר היושבת על חוף ים (הדרומי, תעלת לאמנש ) וידועה כעיר קייט, כשעה נסיעה מלונדון . כרטיסים לרכבת רכשנו כחודש מראש. ככל שמזמינים מוקדם יותר יותר זול.

הפיר

ליום הזה היו לי שתי אופציות  : 1.   סיור בעיר כולל חוף הים והעלאת זכרונות מהילדות.  2. נסיעה באוטובוס ל ”צוקים הלבנים” Seven Sisters. זוהי שמורת טבע  שנמצאת כחצי שעה נסיעה ברייטון לכיוון Eastborn.  יש אוטובוס פעם בחצי שעה בערך שנוסע לכיוון איסטבורן.

ביום אחד זה קצת לחוץ, אז החלטתי לזרום ולהחליט שנגיע.   בכל מקרה את הרכבת חזרה לקחנו מאוחר כדי להשאיר אופציה ליום הטיול הזה.

התחזית הראתה יום גשום. לקחנו מטריות וסווטשרטים, השכמנו קום וב 945 היינו כבר על הרכבת ללונדון . 

לפני 11 כבר היינו בברייטון וכל התחזיות של הגשם התבדו ! איזה כייף !!

חיפשתי מודיעין כדי לברר על האוטובוס לאיסבורן והפנו אותנו לככר המרכזית של העיר אותה זכרתי. שם אכן הסביר לנו באדיבות איך אפשר לקחת אוטובוס וכמה זמן זה יקח. בסוף החלטנו לוותר ולהסתובב בעיר עצמה (היה לנו נראה שלא יהיה לנו מספיק זמן להסתובב בשמורה) רבקה קופלר מהבלוג אוספת האוצרות וזיוה רענן מהבלוג שמתי לב כתבו על טיול שכזה.

אז מה עושים בברייטון ? הולכים לחוף הים !! לפיר -המזח הגדול והמפורסם שלה. החלטנו לנצל את השמש לפני שירד גשם וללכת לים.

כבר בירידה לכיוון הים הרגשנו באווירה החופשית יותר, אכן זוהי עיר קייט אמיתית.  הסתובבנו לאורך חוף הים, שתינו לנו קפה ולאחר מכן החלטנו לעלות על הפיר.

הפיר עצמו והמבנים על החוף הם מהתקופה הויקטוריאנית ונראים כאילו נלקחו מסרט. בפיר עצמו יש אפילו לונה פארק קטן לילדים קטנים, כסאות נוח שאפשר לשבת ולנוח, והשחפים שהם חלק מהנוף כאן בעיר  ובמיוחד על החוף, שומעים ורואים אותם כל הזמן.

לטיול שלנו לקחתי איתי צילומים של אבי מהטיול שעשיתי איתו בלונדון וברייטון כאשר ביקרתי אותו בגיל 21 באחת מנסיעותיו ללונדון, כך הוא טייל אתנו בטיול הזה למרות שכבר 10 שנים איננו אתנו.

אחת התמונות היתה על הפיר בברייטון וכשהיינו שם וכשהראיתי לילדים הם החליטו לעשות “צילומי העמדה” באותה הנקודה בה נלקחה התמונה המקורית.

חוויה מאוד מרגשת .

משם המשכנו לאזור הליינס Lanes – הרחובות העתיקים של ברייטון עם הרבה חנויות, פאבים ומסעדות ובדרך עברנו באטרקצייה מפורסמת של העיר – הפביליון של ברייטון Royal Pavilion. מבנה שבנה המלך ג’ורג’ הרביעי . מצאנו לנו מסעדה לארוחת צהריים והמשכנו לטייל בליינס. הספקנו גם קניות בקניון הקטן שנמצא במרכז.

הפביליון של ברייטון

לפני שחזרנו לתחנה ביקשתי שיבואו איתי לראות איפה גרנו. זכרתי שהבית היה קרוב לתחנת הרכבת.   גוגל מאפס מצא לי את הדרך ומהר מאוד הגענו עד הבית. צילמתי אותו לאמא ואח שלי מבחוץ ואז הדיירים של הבית (שלא הבינו מה אנשים מצלמים אותם …) יצאו החוצה לברר, בהתנצלות השבתי כי גרתי כאן בילדות והם היו ממש נחמדים ונתנו לי להיכנס לבית. זה באמת היה מאוד מרגש וכל הזכרונות שלי הציפו אותי.

 חזרנו לתחנת הרכבת ,לקחנו את הרכבת חזרה ללונדון

תם יום מרגש ויפה !

יום 8- יום שבת – הייד פארק, מנוחה וקניות

לאחר היום המרגש ושיחה ארוכה עם אמא שלי שמאוד התרגשה גם מיום הטיול שלנו, אנחנו קצת נחים.  היום  בעיקרון חופשי יום שבת שופינג ו…

הבן מבקש ללכת לאולם תצוגה של מכונית יוקרה, בדקתי איפה זה,  ליד הייד פארק Hyde Park . אז החלטנו לצרף ואז להמשיך לקניות . אולם התצוגה נמצא גם ליד בית הכלבו הרודס Herrods המפורסם, אז גם לשם כבר נכנסנו . הבן התלהב וצילם על הדרך שלל מכוניות יוקרה שעוברות באזור.   

נחנו לנו בהייד פארק.     העייפות כבר ניכרה עלינו ,אנחנו כבר שבוע בלונדון,  כל יום בין 10-12 קמ' של הליכה.  לאחר מנוחה,  וקצת ירוק בעיניים, אזרנו כוחות ונסענו לאוקספורד  סטריט בשיא העומס של יום שבת …. אנרגיות מטורפות יש למקום הזה למי שמתחבר – ניחשתם נכון, אני בקבוצה !

יום 9 -יום ראשון- יום אחרון בלונדון שורודיץ ,אזור הסיטי וסקיי גארדן.

יום א’ -זהו היום האחרון שלנו בלונדון,  מס 9 נטו   והוא מוקדש לשורודיץ, אזור הסיטי וסקיי גארדן.

שיריינתי לאחר התלבטיות סיור של חברת Strawberry -Street Art  באזור שורודיץ. סיור חינמי, חברה אנגלית, כמובן ההדרכה באנגלית, בסוף הסיור כל אחד נותן טיפ .

צייר בשם MR CENZ

שוב השכמנו קום, קצת קשה עם שני מתבגרים, אך הגענו בזמן ואפילו לפני לנקודת המפגש לסיור ב1030.

המדריכה שחקנית תיאטרון שמתפרנסת מהדרכות האלה עם מבטא בריטי צפוני (לא לונדונית), הצליחה לשבות את המשתתפים שכללו משפחות, יחידים וכמובן גם ישראלים. היא הובילה אותנו ברחובות וסיפרה לנו על האומנים השונים, כל אחד מה יחודו, על כך שחלק כבר מקבלים עבודות ממומנות, כמו למשל פרסומות שנראות כמו גרפיטי. על אורך החיים של העבודות האלה שיכול להגיע רק לשבועיים לפעמים.  לאחר סיבוב של שעתיים וקצת נפרדנו ממנה. כולם נהנו כולל הילדים ולא הייתה בכלל בעייה עם האנגלית.

המשכנו לשוק האוכל באזור שכולל אוכל מכל העולם ומאוד מדגיש את העובדה שלונדון היא עיר כל כך רב גונית , בין לאומית. 

זה אחד ההבדלים שראיתי איך העיר השתנתה ונהייתה כל כך רב תרבותית.  טוב או רע זה כבר דיון אחר….

משם המשכנו לשוק  ברייק ליין שפועל רק בימי ראשון.

הוא היה די עמוס אז המשכנו לBOX PARK מתחם חנויות ומסעדות מעוצב .

נפרדנו משורודיץ והמשכנו לכיוון הסקיי גארדן.

ככלל יש כמה אפשרויות בלונדון לעשות תצפית על העיר : 1. הלונדון איי-בתשלום והזמנה מראש (רצוי)   .2. מגדל השארד גם בתשלום,   3. תצפית ממוזיאון הטייט -חינמי (שאצלנו בדיוק נסגרה וזה רק מקומה 10 (לא כ"כ גבוה ) 4.    הסקיי גארדן-תצפית חינמית שצריך להזמין מראש 3 שבועות קודם (לפי שעה). סקיי גארדן הזמנה

יש אפשרות לחבר את הסקיי גארדן לאזור הטאור אוף לונדון,  טאור ברידג, אולם ביום הזה לא הייתה אפשרות לעלות לסקיי גארדן, לכן שיריינתי ביום של שורודיץ .

10-15 דקות הליכה דרך הסיטי של לונדון -המרכז העסקי עם כל המגדלים החדשים.

רציתי גם לחזורל אזור הזה לראות מה התחדש. ואכן העיר צמחה לה למעלה וכך התחברתי לי למגדלים החדשים שגם נראה אח"כ מהסקיי גארדן .

בניין “מלפפון החמוץ “  "הגרקין" תוכנן על ידי האדריכל הבריטי סיר נורמן פוסטר. בנייתו הושלמה ב-2004, והוא הפך לאחד הבניינים המוכרים ביותר בלונדון, ואף זכה בפרס היוקרתי RIBA סטירלינג לבניין החדש הטוב ביותר שעוצב על ידי אדריכל בריטי. הבניין, מתנשא לגובה של 180 מטר, היה גורד השחקים הראשון שנבנה בסיטי של לונדון . בניין “מגרדת הגבינה ”The Cheesegrater" בניין לינדנהול . תוכנן ע"י האדריכל ריצ'רד רוג'רס והושלם ב2014. הכינויים ניתנו ע”י הלונדונים אך הם תפסו מהר מאוד.   

לסקיי גארדן הגענו בזמן לתצפית ועלינו למעלה.  התצפית נהדרת גם מהגן בקומה העליונה. ממש שווה !! במקום יש גם מסעדה שצריך להזמין מראש.

השארד הנהדר ותחנת ווטרלו שמתחתיו
מזהים את הגרקין ? את המגרדת גבינה?

לאחר שמיצינו חזרנו להיפרד לשעה מאוקספורד  סט’.  קניות אחרונות.    מחר אנחנו נפרדים מלונדון ונוסעים …………..לפריז !

יום 10 מעבר לפריז

אנחנו נפרדים בצער  מלונדון ( עוד נשוב בקרוב מקוה, הטיול הזה רק חידד )  ועוברים לפריז ברכבת היורוסטאר. שוב אנחנו בתחנת הרכבת סנט פנקראס.

כרטיסים קנינו כמה חודשים מראש. ככל שקונים מוקדם יותר המחיר זול יותר. אתר יורוסטאר .

ביקורת דרכונים, שיקוף מזוודות, קניות אחרונות של כריכים בM&S  ובפראט א מנגר (M&S היה נהדר !)  כל כך פשוט המעבר כאן. שעתיים ורבע בנסיעה מאוד מהירה,  דרך תעלת לאמאנש ואנחנו בצד הצרפתי.  תם החלק של סיפור הטיול בלונדון.

לסיפור הטיול שלנו חלק ב- פריז

רכבת היורוסטאר בתחנה יפיפיה -פרוייקט הנדסי מדהים

אז איך היה לנו בפריז ?

ואת איזו עיר אהבנו יותר?

מוזמנים להמשיך איתי לחלק השני-פריז חלק ב

אהבתם ?

מוזמנים להירשם ולקבל עידכונים במייל על פוסטים חדשים.

יש לאשר במייל שתקבלו ולבדוק שהפוסטים לא הגיעו לרשתות חברתיות

5 תגובות בנושא “לונדון או פריז -שתיהן כמובן !! חלק א לונדון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: