טיול משפחתי לאלפים הצרפתיים

דרוש מצנח רחיפה – תמידי

בקיץ 2018 נסענו לאחד הטיולים המשפחתיים המוצלחים והיפים שהיו לנו – זהו סיפור הטיול של כמעט שבועיים לאלפים הצרפתיים.

שנה קודם נסענו לתאילנד והיה לי ברור שחוזרים לאירופה הקרירה, התגעגעתי והתלבטתי בין אוסטריה, טירול בה כבר היינו לבין לאלפים הצרפתים, יעד שחלמתי להגיע אליו כבר כמה שנים.

לבסוף הוחלט על האלפים הצרפתיים. האלפים הצרפתים אלו נופים כמו בשויץ או אוסטריה, אך מחירים של ואוירה של צרפת (זול יותר משויץ )

כל הטיול נבנה מסיפורי טיול מאתר "למטייל" . וכאן המקום להגיד תודה לכל האנשים שבסיפורים שלהם ליוו אותנו גם בטיול עצמו. סיפור הטיול הזה גם הופיע בפורום ב"למטייל "ומעלה אותו כעת לבלוג שלי. נסענו ל 13 יום, טיסות איזיג’ט הלוך לג’נבה ביום א’ חזור מליון בגלל השעת חזרה הנוחה, שבת בצהרים.

חלוקת הימים :

חלק א'טיסה לג'נבה , 6 לילות כוכב לאזור אגם אנסי– בבקתה של נואל.

חלק ב'5 לילות כוכב בשאמוני עצמה בקרבת הר המונבלאן וההרים שסביבו

חלק ג'2 לילות בליון. טיסה מליון

 אז נתחיל …

חלק א'- אזור אגם אנסי

יום א’ בצהרים טרמינל 1 מפתיע אותנו לטובה -לא עמוס במיוחד וטיסת איזיג’ט שלנו יוצאת ומגיעה בזמן.

את הנופים של האלפים אי אפשר לפספס, ורואים אותם כבר מהמטוס. אנחנו נוחתים בג’נבה ומתחילים להתקדם לכיוון הצד הצרפתי. משם אנחנו משכירים את האוטו. הגענו בקלות ואין אפילו תור ! מקבלים את האוטו, יש אפילו גי.פי.אס ומדבקה של שוויץ. אנחנו מסודרים !! יוצאים לכיוון של הבקתה של נואל. כשעה נסיעה. יום א' היום וכל הסופרים סגורים. בדקתי עוד בבית ומצאתי סופר בדרך שאמור להיות פתוח, ננסה מקסימום נאכל את הקבנוס והקוסקוס שהבאנו מהבית… שמים על הג'יפיאס את הכתובת ונוסעים. לאחר כ 40 דקות מגיעים לכפר נידח ובו גם סופר די נידח אך פתוח !! בינגו !! יש חלב למחר בבוקר לקפה.

לאחר כרבע שעה אנחנו מגיעים לכפר של נואל, צימר שזכה להרבה ביקורות טובות באתר "למטייל". Gîte l´écureuil . דרך התקשורת אתה הייתה דרך המייל. (נראה שלאחר הקורונה כבר אי אפשר להשיגה) מחפשים ולאחר תשאול של השכנים מגיעים לנואל. נואל מקבלת אותנו בשמחה, מסיירת אתנו בדירה, מביאה לנו בגט, ביצים ועוגה שהכינה, פותחת לנו את החלונות -איזה כייף ! אויר ונוף נפלאים !

.זהו הבית שלנו ל 6 ימים. הילדים מקבלים כל אחד חדר מרווח והם מאושרים. אנחנו מקבלים את החדר עם התקרה המשופעת .

מכינים את ארוחת הערב הראשונה שלנו ומתארגנים ליום שלמחרת.

יום שני -יום 1 לטיול לעיירה אנסי – ANNECY

התחזית גשום ומעונן. זה המקום לציין שעד יומיים לפני שנסענו היה גל חום בכל האזור והטמפרטורות הגיעו ל 35 מעלות. ביום הראשון שלנו הטמפרטורות יורדות ומזג האוויר מיטיב עמנו לאורך כל הטיול. בתכנון המקורי רציתי לעשות את אגם בורג’ה ושיט בשאנאז' ביום הזה, אך בגלל מזג האוויר הגשום משנה ומחליטה לנסוע לעיירה אנסי, כך מרוויחה עוד יום בלשריין מקום לשייט  בשאנאז. אחרי שיחה עם נואל שהסבירה לנו על המפה לאן לנסוע, ארוחת בוק, הכנת סנדוויצים  ותורנות של הילדים בשטיפת הכלים אנחנו יוצאים ! נואל עוד רצה אחרינו עם מפה של אנסי ומייעצת לנו לחנות בחניון חינמי – Palace des Romains  כ 10 דקות הליכה מרכז. זה החניון שלנו גם לביקור הבא באנסי.

אנחנו מסתובבים ברחובות, הילדים מתלהבים מהחנויות ואנחנו מתקרבים לאזור העתיק .מצטלמים בגשר הצופה לבית הכלא העתיק וממשיכים בסיור שלנו, כך עוברות להם השעות. צהרים אכלנו במסעדת פיצות, וממשיכים לכיוון התצפית המפורסמת של בית הסוהר והאגם עצמו.

The Little Italy

לאחר ארוחת הצהרים והתצפית אנחנו ממשיכים לכיוון האגם, השמיים מתקדרים. בתכנית אופציה רכיבה על אופנים או שייט באגם. רחצה במים לא נראתה באופק, קצת קריר. בגלל העננות הילדים מוותרים גם על רכיבה באופניים, הולכים לנו על הטיילת היפה ונהנים מהנוף. מתחיל לטפטף ואנחנו ממשיכים לגשר המפורסם – Pont des Amours .

כאן כבר ממש יורד גשם שלא מפריע לתמונות להראות כמו גלויות. איזה צבע למים ואיזה יופי.!

Pont des Amours

אנחנו ממשיכים ובדרך עוברים בחנות ספורט (אחת מני רבות ) הבן רצה חולצה של נבחרת צרפת בכדורגל מהמונדיאל שאין להשיג. מבטיחים לו אולי שבחמישי תגיע אספקה חדשה. חוזרים לחנייה ומשם לסופר קרפור להשלים את הקנייה מאתמול. בדרך נראה את גשר גדול ומרשים.

“זוהי הנקודה הראשונה לטיול מחר “

סופר, ארוחת ערב, וצפייה מהחלון של נואל לנוף.

תם לו היום הראשון.

יום 2 – גשר Pont de la Caille , קניון גורג’ די פייר, העיירה שאנאז Chanaz, אגם בורז'ה

מישהו ראה את מכסה הקומקום אצל נואל?

קמים בבוקר לנוף העננים מרחפים מעל ההרים. בעוד אני בו זמנית בוהה בנוף הנפלא, מכינה ארוחת בוקר, קפה, חביתות וחושבת על המסלול להיום, נעלם לו כך פתאם המיכסה של הקומקום של נואל… התעלומה הזאת תלך איתנו כמה ימים….

ערפילי בוקר

ובינתיים ההחלטה לדחות את אגם בורג’ה היתה נכונה, נכון לנו יום יפה ללא גשם.

השייט נקבע לנו ל 1500 ובתכנית:  לעבור בגשר Pont de la Caille,  גורג’ די פייר, ואז בדרך אגם בורג’ה . בפועל : יצאנו מעט מאוחר 10. עצרנו בגשר Pont de la Caille.  

Pont de la Caille 

הילדים התפעלו, הצטלמנו מכל הזויות. בפועל היינו שם כמעט שעה ואז נסענו עוד חצי שעה לג'ורג' די פייר לעמוד בתור לקופה . George du Fier. קניון טבעי של ערוץ נחל שוצף, הליכה נחמדה של כשעה, גשרים ותצפיות לאורך הדרך. המסלול הוא הלוך וחזור. מסלול קליל של שעה. אנחנו אהבנו למרות שהיה קצת עמוס.

George du Fier

מסיימים אחרי 12 ועכשיו נוסעים ישירות לשאנאז. הדרך אמורה לפי גוגל לקחת שעה. בפועל לקח יותר. באמצע הדרך באיזה כפר פתאם שלט אין מעבר, נוסעים בעיקוף עוד 20 דקות. בכפר הבא אף אחד לא יודע איפה זה שאנאז או אגם בורז’ה. לבסוף סבתא צרפתייה הצילה אותנו וכיוונה אותנו לכיוון שאנאז.  מיום רגוע נכנסנו לחץ של זמן, מגיעים לשאנאז Chanaz  ב 14:50 כמובן שאין חנייה, לבסוף הבת ואני יורדות ומתחילות לרוץ לכיוון הביתן של הסירות על מנת לתפוס את הסירה, בעלי והבן מחנים ורצים גם הם. מגיעים  בדקה האחרונה. נכנסים לסירה ומתחיל לטפטף…

הזמנו שייט של שעה באזור התעלות והסכר בין שאנאז לנהר הרון

של חברת BATEAUCANAL.

בשביל לגשר על הפרשי הגבהים סוגרים סכר אחד, מעלים את האנייה וכשמגיעים לגובה , נפתח הסכר השני ואנחנו בנהר. יצא בעלי ואני התרשמנו יותר מהנוער על הפלא הזה. סה”כ היה נחמד מאוד. הילדים אמרו שלא היה צריך יותר זמן, מיצו אחרי שעה. יורדים ומחפשים מסעדה. השעה 1600 והרוב סגור. לבסוף מתנחמים בקראסון וגלידה.  סידור טוב גם בימים הקרובים. מטיילים בשאנאז כפר  יפיפיה, חוזרים לאוטו וממשיכים לחוף שאטילון -אגם בורג’ה.

Chanaz

משאנאז עד לאגם בורז'ה Lac du Bourget הנסיעה קצרה, מגיעים לחוף שאטילון -Chatillon 73310, חנייה קרובה ואנחנו פוסעים יחד לכיוון החוף. איך שנגלה האגם הבן שלי אומר : “זה נראה כמו הטפטים במסעדות עם הנוף…” האמת צדק. המים נראו עומדים כבתמונה סטאטית, לא אמיתי. אף תמונה של אף אחד מאתנו (4 ניידים ומצלמה) לא הצליחה לתפוס את הרגע  הזה ! ישבנו לנו על החוף. אף אחד  מאתנו לא נכנס לבסוף למים אבל נהנו מהמראה.

Lac du Bourget

בדרך חזרה לכיוון אנסי נסענו דרך col de chambotte דרך עקלקלה אך יפה. עוברים בקניון האאוטלט EMPAGNY .

יום 3 לטיול – גן עדן צרפתי Sixt-Fer-à-Cheval

מראש הגדרתי כמה אתרי MUST אחד מהם הוא הסיקס א שרוול Sixt-Fer-à-Cheval . שמורת טבע Cirque Du Fer A Cheval שהיא שרשרת הרים בצורת פרסה, חצי עיגול ,המעגל האלפיני הגדול ביותר, כנראה מכתש של קרחון. גובהם המרשים של ההרים מוליד שפע של מפלים כאשר השלגים מפשירים. ליום הזה היה ברור שצריך מזג אויר טוב ואכן זכינו במזג אויר מושלם : קריר 14 מעלות בבוקר עד 25 בצהרים. מושלם להליכה. אפשרי לעשות את המסלול גם משאמוני , אך בשאמוני היו לנו פחות לילות ולכן שמרתי לי את הימים פנויים שם .(אותו זמן נסיעה ) התארגנו יחסית מוקדם בבוקר כדי לעשות את המסלול לא בשעות החמות ויצאנו  לשעה נסיעה .הדרך מתחילה בכביש המהיר אך עולה אח"כ בכביש היפה D902. הגענו לכפר SIX -FER-A-CHEVAL  והמשכנו לפי השילוט לכיוון השמורה. כמו יש להמשיך הלאה אחרי הבקתה לשלם על החנייה 5 יורו, לבקש מפה, ולהמשיך לחניות. הגענו לקראת 900 בבוקר והיה מקום בחנייה P2.

התחלנו ללכת. תחילה יש עלייה מתונה מאוד ואז מגיעים לתחילת המסלול ולמקום הנהדר הזה בה רואים את כל ההרים באוכף הזה

מציינת שבאזור אנסי ההרים לא ככ גבוהים וזה היום הראשון בו אנו חווים את ההרים הגבוהים ,רמז לשבוע שמחכה לנו בשאמוני. המסלול שבחרנו- LE FOND DE LA COMBE המסלול האדום. מתחילים ללכת ובאיזה שהוא שלב יש התפצלות. הבנו שזה הזמן לעבור לצד השמאלי של הדרך . יפה כאן עד מאוד. מראש נתתי למסלול לזרום אתנו “כמה שרוצים נלך “ (מסלול הלוך חזור)

הגשר

בסופו של דבר כולם נהנו ועשינו את כל המסלול , בערך 4 שעות הליכה

הגענו עד לגשרים של FOND DE LA COMBE ואז עוברים אותם וחוזרים לצד המפלים

מסלול יפיפה, כולנו נהנו מאוד, בדרך עצרנו בבית קפה, השוקו שם היה נהדר.

זה היה אחד הימים המהנים שלנו, גם הסיפוק מלעשות מסלול של 4 שעות (לא נשמעו קיטורים..) גם הנוף המדהים, השקט של הטבע, המפלים הנופלים מכל עבר וההרים הגבוהים ברקיע. חזרנו לרכב והמשכנו לכיוון המפלים CASCADE DE ROUGET.

חוזרים לכפר ואז יש שילוט פניה שמאלה לכיוון המפלים. חנייה קטנה ועמוסה. בעלי מחכה לנו ליד המסעדה ואנחנו יוצאים לראות את המפלים . כמה דקות וממשיכים ל SAMOENS.

יום השוק בדיוק הסתיים וגם המסעדות לא מגישות (אחרי 14) ואנחנו מתנחמים בקראסונים בדיוק כמו אתמול…מסתובבים בעיירה החמודה ומתחילים לחזור חזרה לכיוון נואל. ארוחת ערב בדירה ומתכוננים למחר.

יום מושלם

יום 4 – יום לאורך אגם אנסי.

את הפתיחה הדרמתית של היום שריינו כבר ביום הראשון  כאשר שריינו את מצנחי הרחיפה לילדים. עוד בארץ הראיתי להם את האתרים והם מצאו סרטונים כדי להחליט אם רוצים לעשות ואיזה חברה. סה”כ בכל החברות המחירים די דומים. הייתה המלצה עליהם אז הלכנו על זה.

אנחנו משכימים בבוקר ויוצאים לפני 900 מהבית. יום שני ברציפות להשכמות. נקודת המפגש היא בחלק הדרומי של אגם אנסי. האגם נראה שונה לגמרי מיום שני – כאשר היה מעונן וגשום. הדרך מקסימה !.  

ב1000 קובעים להיפגש עם מדריכי הצניחה.

אנחנו נפרדים מהילדים שעולים למעלה לאזור קול-די פורקלז ויש לנו כחצי שעה לחכות להם.  קיבלנו מהמדריכים  תדרוך לחכות למצנחים בצבע אדום שחור צהוב וכחול אדום. קיבלנו המלצה שלילדים כדאי לצנוח בבוקר כאשר הרוחות לא חזקות.

והנה הם מגיעים ! !    הילדים צונחים קרוב אחד לשני ואנחנו לא מפסיקים לצלם !

עבור הבן (16) החוויה היתה נהדרת, היה מוכן לעשות שוב, עבור הבת (13) החוייה הייתה קצת מפחידה, מה עוד שבגלל שלא היתה כמעט רוח היה צריך לתת תנופה ע”י ריצה, מה שהיה לה קצת קשה. הבנו שבאותו הבוקר אחד המדריכים שבר את הרגל כאשר עזר לילדה אחרת לרוץ ולתפוס תנופה. צריך גם לקחת את זה בחשבון שחושבים על מצנחי הרחיפה.

אנחנו נפרדים ממשטח הנחיתה וממשיכים הלאה לכיוון העיירה Talloires   הכוונה לאכול, להתרחץ באגם ואז לעלות לפארק החבלים למבצר מנטון סאן ברנרד  ולתצפית COL DE LA FORCLAZ

בטלוריס יש יום שוק ואנחנו מחפשים חנייה, עוברים את כל החניות, עמוס ופקוק. ממשיכים אל העיירה ל Menthon Saint Bernard . הילדים קראו לזה "הסביון" של אנסי,  בתים יותר גדולים על החוף… לא רע.

החלטנו לתקוף את עניין המסעדות בצורה אחרת ופשוט להתיישב לאכול לפני 1400. וכך מצאנו לנו מסעדה בכיכר העיירה ואכלנו צהרים. כבר נהיה חם והחוף היה רחוק מאתנו. מחליטים לנסוע לפארק החבלים Acro Aventures Talloires. אתר הפארק הבת כבר עשתה את מנת האקסטרים שלה להיום ורק הבן רוצה לעשות מסלול . אנחנו עוקבים אחריו במרום העצים.

לאחר יותר משעה הוא מסיים וממצה ואנחנו ממשיכים לתצפית COL DE LA FORCLAZ. הדרך מתפתלת ועולה ונהיית צרה ושוב מגיעה מכונית מולנו וכולם מקטרים “לאן הבאת אותנו ? זה הכרחי לעלות הכל? “ “לאן אנחנו נוסעים?” “זה אתר חובה” חייבים לעלות! ושוב עוד סיבוב ועוד מכונית ממול בדיוק בגשר. לבסוף אנחנו מגיעים יש אפילו מקום חנייה ! אני מזהה את המסעדה ה”מומלצת “ לתצפית HOTEL RESTAURANT  LEDELWEISS

ואנחנו מתקדמים לעברה: “אפשר לשתות כאן קפה”

לאחר סט צילומים אין סופי  אנחנו מתיישבים בקפה : קפוצינו, לטה,קולה ושוקולטה

יום חמישי אחה”צ ואנחנו מתמוגגים מהנוף …כן כן כולם !

“היה שווה" אני נוצרת את הרגע..

עוד שעה ארוכה ישבנו שם ושוב צילמנו וצילמנו. הכחול הזה מהפנט וכמה תמונות שראיתי לפני, לא הצליחו לקלקל את ההפתעה  וההתפעלות מהיופי הזה. התחלנו לרדת חזרה . דרך חיפוש תחנת דלק ושוב חזרה לנואל ארוחת ערב בדירה.

יום ארוך מלא חוויות הסתיים

יום 5 – יום חופשי

 ימים ארוכים  עברנו וניכרת עייפות מה גם אצל הילדים. הבן :“נראה לי שמיצינו כאן, מה נעשה עוד שבוע וחצי?” מיצינו??? איזה רשימה ארוכה עוד יש לעשות כאן  !! בתכנון המקורי שלי כל יום אחה”צ היה עוד משהו נוסף בתכנון, בפועל זה  היה קשה לבצע וכך נאלצתי לוותר על מקומות כמו איבור או קניון השטן . אולי עד לפעם הבאה. בתכנון למחר אגם מונטרויד, כפר העזים ומורזין. אולי גם את איבור…בעלי מציע שנעשה את היום הזה בדרך לשאמוני ,אליה אנחנו עוברים למחרת, התחזית למחר לא ברורה  יש סיכוי לגשם באזור. והילדים מקטרים “עוד אגם?”. החלטתי להחליט בבוקר … קמים בבוקר ליום אפרורי ומחליטים יום חופשי–    קניון אמפני ואחכ מה שירצו אולי חוף אנסי שעוד לא עשינו או אנסי. נלך לבדוק אם הגיעו חולצות הספורט… התחלנו בדקטלון,  כמובן והמשכנו לחנויות הספורט (לא היה) משם לכאן כבר נהיה צהרים. בחוץ מטפטף. אכלנו שם והחלטנו לשוב לאנסי סיבוב פרידה. חנינו שוב בחניון החינמי והסתובבנו יותר בחנויות. לאגם כבר לא הגענו. חזרנו עייפים לנואל . בדרך כמה תמונות מהנוף שאהבנו בדרכים —ירוק–ירוק–ירוק

תמונה מהדרך

מחר נפרדים מנואל ועוברים לשאמוני ! עדכון : נמצא המכסה של הקומקום…שעות חיפשנו אותו…

כמה מילות סיכום לכוכב הזה באנסי עם תובנות :

הצימר של נואל היה מקסים ,יש מקומות יותר קרובים לאנסי שאפשרי לשקול בהם כוכב. למשל  טלואר. היתרון של נואל זה שהיא מתקרבת לאזור מורזין ושאמוני. הצימר יחסית מבודד כך שזה יתרון מבחינת הרגשת חופש (אהבתי )וחיסרון למי שצריך מסעדות או עיר קרובה. ונואל היא מקסימה אין מילים  מחויבת לאירוח שלה ב100% ויותר.כל יום גיליתי עוד הפתעה קטנה בעיצוב הדירה למשל המדפים הקטנים עם הספרונים בצרפתית.. .בערב האחרון היא הכינה לנו עוד הפתעה -עוגה ! בשורה התחתונה זו היתה בחירה מעולה !

באזור של טלואר אפשר להקדיש עוד יום : את מפלי אנגון Angon ,מבצר סאן ברנרד, מפלי Seythenex וכמובן חופי האגם. לאגם בורג’ה צריך לקחת בחשבון נסיעה של לפחות שעה לכל כיוון כך שזה יום שלם יוצא. רק למי שיש זמן בכוכב . אזור מורזין-מקסים ! תכף אפרט על היום השני שלנו באזור הזה. אפשר לעשות גם מכיוון של שאמוני.

חלק ב' – אזור שאמוני

יום 6 – נסיעה לכיוון שאמוני-אגם מונטרויד, כפר העיזים, מורזין

יום שבת בוקר ואנחנו עוזבים את נואל ועוברים לשאמוני. מסיימים לארוז, נפרדים בחיבוקים ונשיקות מנואל ונוסעים לכיוון מורזין, לאגם מונטרויד       74110 Lac de  Montriod. בעצם זו אותה הדרך לכיוון של סיקס א שרבל אך פונים למורזין. הדרך למונטרויד , כשעה עוברת בקלות ויש אפילו חנייה ליד האגם. אגם מונטרויד לא מאכזב, ואין הרבה אנשים, אנחנו אוכלים את הכריכים שלנו ויוצאים להליכה רגועה לאורך האגם.

רוגע , יופי שלווה ואויר נהדר, כמה אנשים שוחים באגם או עם סאפ…

אנחנו מסיימים את הסיבוב שלנו ונוסעים לכפר העזים Les Lindarets 74110 Montriod

הדרך קצרה טיפה מתעקלת אך מהר מאוד מגיעים. החנינו לפני הכפר,  הבנוי על מדרון ההרים בו מסתובבות העזים חופשיות. כך שלמעט העזים יש רק מסעדות וחנויות מזכרות ומלא תיירים. התיירים הם גם אלה שקונים את האוכל לעזים ומאכילים אותם…סטארט אפ אמיתי

הבן רעב ונמאס לו מהכריכים ואנחנו מתיישבים באחת המסעדות עוד בתחילת הכפר (לפני העזים) נהנים מהנוף -(לתפוס את המסעדות לפני 1400 !)

אח"כ עולים ועושים סיבוב בכפר.  כולם נהנו, גם הסקפטים שלא הבינו למה צריך לנסוע לראות את העזים באיזה כפר  נידח, כולנו התלהבנו מהילדה הזאת שהעז כמעט דרסה אותה, היא מופיעה בכל המצלמות. אנחנו עוזבים את הכפר וחוזרים לכיוון מורזין. עושים סיבוב קצר בכפר, אזור שמזכיר בהחלט את טירול, גם מבחינת  הנופים האלפינים וגם סוג בקתות העץ שפחות ראינו באזור של אנסי. ניכר שכל האזור תיירותי מאוד בטוח בחורף -סקי,  אך גם בקיץ. אנחנו נוסעים לכיוון ש א מ ו נ י ! ממשיכים על כביש D902 היפה, יורדים ופונים לכיוון שאמוני. מאזור Cluses כבר עולים על הדרך המהירה, הנוף נהייה דרמתי יותר. ההרים המושלגים  והקרחונים מתגלים אט אט  ואני כבר מזהה את השמות  עליהם קראתי לפי השלטים שבדרך…עוברים גשר ענק ומרשים  במיוחד, אנחנו תכף בפאתי שאמוני.

שאמוני Chamonix

העיירה שאמוני יושבת למרגלות המונבלאן, ההר הגבוה שבאלפים ומהווה מרכז מצויין לטיול כוכב באזור. מגוון של רכבלים, הליכות רגליות ואטרקציות נוספות. ניתן גם ללון בכפרים שליד. בחרתי את הכוכב השני שלנו שיהיה בשאמוני עצמה מתוך הכרות עם הנפשות הפועלות אצלנו : שלא יהיו הרבה נסיעות בהרים, עיירה שיש בה מבחר מסעדות בעיקר אחרי שנואל יחסית מבודדת .

בחרתי במלון Chamonix Les Balcons du Savoy. קיבל בפורום למטייל המלצות . דירה של 45 מ’ מאובזרת ומתוכננת היטב. מזמן לא היו לנו כ"כ הרבה ארונות . כל סמ’ מחושב. חדר שינה אחד והילדים במיטה נפתחת לשתיים נפרדות בסלון. כולל חנייה ובריכה פנימית. המיקום לא ממש במרכז כך שאנחנו לא במרכז הסואן, אך עדין מספיק קרובים מרחקי הליכה לרכבלים, מסעדות סופרים . שריינתי 7 חודשים מראש דרך בוקינג. ממליצה ! מגיעים למלון. יש חנייה ואפשר לאפסן את האוטו, החדר עוד לא מוכן (צק אין ב17) ואנחנו יוצאים לסיבוב סופר. וכבר מתחילים לצלם…….טוב אני כבר צילמתי לפני שנכנסנו לחנייה…

לאחר שהתמקמנו בדירה והיינו בסופר, השארנו את הילדים למנוחה בדירה ויצאנו לכיוון האינפורמישן לראות מה עושים עם ה PASS לרכבלים. מראש לא החלטתי מה עושים, חיכיתי לרגע האחרון לראות מה יהיה מזג האוויר ואז להחליט.

לגבי ה PASS הרכבלים ישנן אופציות שונות למספר משתתפים, מספר ימים, כדאי להסתכל באתר שלהם. אנחנו החלטנו לחכות ולא להזמין מראש אלא במקום. פס עלייה לרכבלים

יצאנו מהמלון ומתחיל לרדת גשם, מציצה להרים ממול ורואה את הקשת הכפולה הזאת – זאת קבלת פנים !  !

אני כבר מאוהבת במקום !

באינפורמיישן מאוד אדיבים ויודעים אנגלית מצויין, היא מסבירה לנו על כל המסלולים, אתרי מזג אויר. לגבי הפאס אי אפשר לקנות שם המכונה לא עובדת . ממליצה לנו לקנות ברכבל של EDM.

הגשם חזק ואנחנו חוזרים ישירות למלון לבדוק אתרי מזג אויר ולהחליט על המסלול ליום הבא. ממליצה על האתר של שאמוני שבו אפשר לראות תחזית מזג אויר לבוקר צהרים וערב בגבהים השונים של ההרים. מאוד ידידותי מזג אויר בשאמוני ועוד אתר.

מסלולים בשאמוני אתר של שאמוני

לילה טוב שאמוני

יום 7 – שאמוני- קניון דיסואז ופארק איילים

בוקר ראשון בשאמוני, מזג האוויר הראה בהיר בבוקר ואחה"צ מעונן עד גשם. החלטתי שנתחיל את הפאס למחרת ובכך בעצם גם קבעתי שאני לוקחת אותו ל 3 ימים רצופים כי בחמישי אנחנו כבר בדרך לליון. מזג האויר אמור להיות טוב בהמשך הימים (לפחות בבקרים)

אז אנחנו כן לוקחים את האוטו ויוצאים משאמוני  לא לפני שעוברים ברכבל של הEDM  כדי לקנות את כרטיסי הפאס, כדי לא לעמוד בתור  בבוקר.

נוסעים לכיוון קניון דיסואזGeorge of the Diosaz כ 20 דקות נסיעה קלה.

מסלול קליל בקניון יפה .עולים ויורדים .

George of the Diosaz

כולם נהנו אך פה אחד החליטו שגורג די פייר יותר מרשים.

קרוב מאוד אליו כלבי סאן ברנרד בלה הוצס אך כאשר סיימנו את המסלול הוא לא היה פתוח. החלטנו שנוסעים לפארק מרלט   Parc Merlet. פארק האיילים . יום א’ היום ואני חושבת אולי יהיה עמוס שם ,אך בכל מקום יהיה. אכן עמוס היום בפארק וכבר לפני החניות המסודרות חונים אנשים בצדי הדרך הצרה ממילא, לפעמים משני הצדדים. מה קורה שבא רכב ממול ? בעייתי.

אני מקריאה את ההוראות שקיבלתי : לעלות עד P1 או עדיף לחניית הנכים כי גם אח"כ זו עלייה תלולה ! “.מאחר וכולם רצו לחנות כמעט בכניסה, אנחנו חונים בP3 . נו … כמה תלולה יכולה להיות העלייה ?  נלך קצת… אז זה תלול וארוך !! רצוי להמשיך ולהתקדם או לבוא ממש בסוף היום שמתפנה ! חצי שעה ואנחנו התקדמנו רק כמה מאות מטרים ….בקושי לקחנו אתנו מים. בסופו של דבר הגענו לקופות מתנשפים ומזיעים ואיזה נוף נגלה לנו המונבלאן מהצד השני !

מצטלמים ומצלמים !!!

הבן רוצה לעצור לשתות קולה במסעדה של הפארק. ברור שמגיע לנו אחרי עליה שכזאת .השעה אחרי 14 אבל מגישים כאן אוכל ואנחנו טועמים שוב מהמאכלים המקומיים : תפוחי אדמה  מוקרמים עם הרבה אבל הרבה גבינה !  (כבד מאוד למי שרגיל לסקי וקוטג’) אפילו בעלי חובב הגבינות הטובות והנקניקים מצהיר שזהו הוא לא אוכל יותר גבינות ונקניקים כאן, הגיע למיצוי… (זה יחזיק מעמד 3 ימים עד ליון..)

אנחנו יוצאים לפארק ומקוים שהעננות לא תהפוך לגשם. בנוסף אני מטילה משימה על הצלמים לנסות לתפוס תמונת אינסטגרם/ פינטרסט אייל עם הנוף של ההרים.

טוב …אז תפסנו איילים בנפרד ונוף בנפרד

פשוט כי לא היו הרבה איילים ולא בפוזיציה של הנוף.

בכל אופן המקום יפיפה וגם האיילים  ואחרי כשעה וחצי אנחנו נפרדים מהפארק ויורדים חזרה למכונית. הירידה הרבה יותר פשוטה…

את כלבי סאן ברנרד לא רצו כבר לראות ואנחנו חוזרים חזרה למלון. ארוחת ערב בדירה …בדיקה  באתרי מזג האויר..

מחר השכמה …. THE BEST IS YET TO COME

יום 8- שאמוני- MONT BLANK- EDM – EIGUILLE DU MIDI וקרחון MER DE GLACE

אחרי כמה חודשים שטחנתי לכולם על המונטבלאן והעליה ברכבל לא.ד.מ. EIGUILLE DU MIDI בגובה 3842 מ' ,גם הילדים ובעלי מבינים שזהו היום הגדול… צריך ראות מעולה ומזג אויר טוב. קיבלנו את זה בגדול, שמנו השכמה בשני שעונים ל6:30. . בכל זאת אורזים מעיל אחד שיהיה , אנחנו עם סווטשרטים ומכנסים ארוכות . ב7:45 יוצאים מהמלון, יש לנו 15 דקות הליכה. שאמוני מתעוררת, בתי הקפה והבולונג’רים רק נפתחים ואתנו צועדים עוד כמה מטיילים, אני מניחה שהולכים לרכבל שלנו גם. בשמונה אנחנו כבר בתור, ואחרי כמה דקות אנחנו כבר מחכים לרכבל היורד שלנו . 8:15 ואנחנו עולים !!!

בדרך לרכבל

יש 2 רכבלים : הראשון עולה לגובה 2317מ' (שאמוני עצמה בגובה 1035 מ’) והשני עולה לפסגה שבסופה עולים לגובה 3842 מ’.

זוהי הנקודה הגבוהה ביותר אליה ניתן להגיע באזור ולהשקיף על המונבלאן-ההר הגבוה באלפים שגובהו 4810 מ’.

הרכבל שלנו !

אנחנו עולים, נדחסים בקרון הגדול, ומגיעים במהירות לתחנה הראשונה.

היתה המלצה לחכות ולהתרגל לגובה, הבחורה המכרטסת אומרת לנו להמשיך ואנחנו עולים לרכבל השני.

הנופים מהממים !!

השמים הכחולים שכל כך הוסיפו לעוצמתיות של הביקור על הפסגה. אנחנו בתחנה השנייה.. אין הרבה אנשים איזה כייף !

כל כך יפה כאן !!

מצטלמים ומצלמים בכל מרפסת אפשרית. ממש לא קר  ורק לאחר שעה קלה אנחנו ממשיכים אל הSTEP INTO THE VOID, אותה מרפסת מזכוכית בגובה העליון של הE.D.M..

כאן כבר מצטבר התור (עוד מעלית קטנה ) ועוד תור במרפסת העליונה אבל יוצר הזדמנות לעוד תמונות, בינתיים הערפילים מהכיוון השני מתבהרים והנופים שם עוצרי נשימה. מתחיל להיות אפילו חם וגם אני מורידה את הסווטשרט בפסגה. מדי פעם מגיח אחד העובדים וקורא לאנשים למהר לרדת עד 11: "יש תור גדול למטה ואחכ תתקעו ברכבלים…" בסוף יתברר שהם עושים תחרות עם הרכבל למטה כמה אנשים עוברים …

אנחנו מצטלמים על רצפת הזכוכית ומתחילים לרדת חזרה, לא לפני שנעבור במרפסת בה רואים את מטפסי ההרים חוזרים מהטרקים שלהם על ההרים. מחזה נהדר (לא צילמתי אותם וחבל ,נראה אותם גם מחר..)

בירידה למטה- תחנה בין שני הרכבלים

הירידה למטה אורכת דקות קצרות, ותוך דקות אנחנו בתחנה הראשונה. מכאן אפשרי ללכת לאגם הכחול, הליכה לא ארוכה או לשבת בבית הקפה החמוד, או לרדת למטה.

מונטנברס

בתכנון להמשך היום צהרים בשאמוני ולהמשיך ישירות לרכבת MONTENVERS ומערת הקרח ,אנחנו כבר עם בגדים ארוכים, לכן אכלנו כריכים אל מול הנוף וירדנו ישר למטה. אלא שכבר ירדנו היה ממש חם והבן התלונן שלא נוח לו עם הג’ינס ובכלל כואבת לו הבטן, לא מתאים לו המשך התכנון והוא רוצה שנחזור לדירה. הוא ממש כועס על חוסר ההתחשבות…זהו, כל כך מהר חזרנו למציאות, אין זמן חסד. לבסוף החלטנו לאכול בדירה, לנוח להחליף בגדים ואז ללכת לרכבת. היה לנו מספיק זמן כי ירדנו בסביבות 1130. מזג האוויר בהיר כל היום. הבן מתאושש , נחים קצת ואז יוצאים שוב ברגל לכיוון תחנת הרכבת של המונטנברסהרכבת האדומה.

MER DE GLACE.

האמת שאני התלהבתי מהתמונות שלה ובפועל קצת התאכזבנו כולנו. אולי כי היינו קצת עייפים מהפסגה, או שלאחר הא.ד.מ. שום דבר לא יכול להשתוות. עלינו על הרכבת  (כסאות עץ ישנים כמו באוטובוסים של פעם- לא הכי נוח) והתחלנו לנסוע. הרכבת עולה בשיפוע מטורף כ 900 מ’ עד לקרחון הנסוג. עד עכשו לא ברור לי איך הרכבת עולה את ההר כך, אפילו שהיא חשמלית. הנופים יפים אך לא משגעים (הכל יחסי) ואנחנו מגיעים לאחר כ40 דקות  לתחנה ויורדים.

יש אפשרות לקחת רכבל נוסף ומשם לרדת כ-500 מדרגות למערת הקרח, ירדנו ברכבל והתחלנו לרדת במדרגות ולבסוף החלטנו לא להשלים את המשימה והשארנו את מערת הקרח לטיול הבא.

יש לציין שאת הקרחון הנסוג גם לא רואים כמעט, רואים בסימונים איפה הוא היה לפני כמה עשרות שנים. אכן שינויי אקלים .

חזרנו ברכבת שכבר הייתה עמוסה (רכבות אחרונות שחוזרות ) והגענו חזרה לשאמוני. כאן הנוער כבר היה רעב ורצה לאכול במקדונלד המקומי, לי הייתה המלצה על מסעדה טובה של המבורגרים וזה עלה לנו בריב משפחתי שלם. בקיצור גם בנופים הכי יפים שיש, כאשר יש ריבוי מסעדות כמו בשאמוני , עדיין נושא האוכל הוא מהותי ואין לפספס מתבגרים רעבים !!!לבסוף ניווטנו למסעדה שהומלצה לי- MONKEY -המבורגרים טובים, מגישים מ18 וביום שני יש 50% על התפריט. רק לאחר שאכלנו כולנו, נרגעו הרוחות ואפשר היה להמשיך בטיול ברחובות שאמוני ולראות כמה הכל יפה כאן. צריך רק להרים את המבט !! חזרנו למלון -איזה יום ! אחד הימים המרגשים שחוויתי !

יום 10 – יום טיול לקרחון GLACIER ARGENTEIR LES GRAND MONTETS

הנוף מהמרפסת וחדר השינה במלון שלנו  פנה לעבר ההר LES GRANDS MONTETS (את המונטבלאן גם ראו אבל קצת פחות) , ישר התיידדתי איתו ולכן החלטתי ביום השני של הפאס לבקר אותו. ולעשות את המסלול לקרחון ארג’נטייר GLACIER ARGENTEIRE היום ניסע קצת במכונית, 10 דקות נסיעה ואנחנו בחניון של הגרנד מונטס, כאן אין תורים ועולים ישר, לכן לא השכמנו בבוקר, קצת זמן שינה לנוער. עלינו לרכבל הראשון –LOGNAN בגרנד מונטס. בחוץ 15 מעלות ובגלל מסלול ההליכה, שעתיים זמן צרפתי, לקחנו חולצות קצרות בלבד, לא ידעתי אם נעלה למעלה לרכבל השני, במילא במשחקי השלג יש קרח, זה מה שדיווחו.

מתחילים ללכת בשביל עלייה מתונה, בשביל הצרפתים זה מישורי אבל לנו זו עלייה אבל לא קשה, עם עצירות של אוכל הגענו לקרחון אחרי כשעה .

הדרך עצמה יפה מאוד, פריחה, נחלים זורמים. הקרחון מתגלה רק לקראת הסוף .אני לא גיליתי לכולם לאן בדיוק הולכים, שתהיה הפתעה !

הקרחון מתגלה והוא קרוב ואמיתי , הרבה יותר עוצמתי ממה שראינו אתמול במר דה גלאס.

הקרחון

מצטלמים, נחים קצת וחוזרים חזרה. סה”כ קצת יותר משעתיים הליכה. בהחלט מומלץ. בדרך בירכו אותנו לשלום בונז'ור ההולכים ושבים, משפחות עם ילדים קטנים, זוג זקנים בני 70+, כל הכבוד להם ! עשינו הפסקת שוקו בבית הקפה ושכנענו את הילדים לעלות לרכבל הבא 3275 מ’, אם כבר אנחנו כאן, עולים. כתוב שלמעלה 3 מעלות, נסתדר, זה גם מה שהיה אתמול בא.ד.מ. אלא שאתמול היה שמשי ובפועל למעלה היו כ12 מעלות, עכשו מעונן ולמעלה קפואאאא….אתנו עולים עוד תיירים עם חולצות קצרות, אז יהיה בסדר… אלא מיד כשהגיעו שלפו את המעילונים ולנו לא היו…

הנוף מהפסגה משגע

נופים אחרים מהמונבלאן ובגלל העננות היה אפקט דרמתי נוסף.

אנחנו מצלמים יש אפילו מצנחי רחיפה כאן, מטפסי הרים וכאלה שמשחקים במשחקי השלג (שזה כבר קרח עכשו)

לא ירדנו במדרגות. ממש היה לנו קר ובטח שלא לשחק בקרח…(הבת שלי עם מכנסים קצרים)

לקחנו את הרכבל הראשון שהיה וירדנו למטה ביחד עם קבוצה של מטפסי הרים בני 50+ עם כל הקסדות,הגרזנים והחבלים …חוויה ושוב לא צילמתי…

למטה חמים ונעים..תוך 10 דקות אנחנו חזרה במלון.

אז את אחה”צ בילינו בבריכה של המלון וכשחזרנו גילינו שיורד מבול עם סופת ברקים. מזל שלא נשארנו למעלה על הפסגה…

בערב הזמנו מקום במסעדה האיטלקית ה”מומלצת “ מהפורום למטייל

CASA VALERIO והיא אכן מומלצת ! הגשם עוד המשיך עד שעות הערב המאוחרות.

תם לו עוד יום יפה ! כולם נהנו מאוד !

שאמוני

חזרנו למלון ולהרים היה צבע מאלף מהשקיעה, רבים מהעוברים והשבים עמדו וצילמו, גם אנחנו !

לגבי הנוער גיליתי שאני נוסעת כבר עם אנשים מבוגרים ,דעתניים שיודעים מה הם רוצים ויודעים להסביר זאת יפה מאוד ..גם שכועסים….לפעמים היה לי נדמה שיושב מאחורינו עוד זוג מבוגרים…הבן שלי עזר מאוד בכל נושא הסחיבות ,הם עזרו בניווטים בנסיעה, הם כבר משיגים אותנו בהליכות וביחוד בטיפוס בעליות …מצד אחד כייף ומצד שני מאתגר. זהו חלק מהדינמיות של הטיולים כל שנה זה משתנה …

יום 11 – יום ד’ – יום פאס 3 בשאמוני BREVENT

את היום השלישי שלנו בשאמוני רציתי להקדיש לרכס ההר של ברוונט.

היה לי ברור שהתצפית יפה ושווה (משקיפה על המונטבלאן ) וצירפתי לו מסלול הליכה קליל. מזג האויר הראה בוקר יפה, אחה”צ מעונן עם סיכוי לגשם.

היו לי 3 אפשרויות : 1-מסלול הליכה מלה פלג’ר לפלאפראז ואז עליה לתצפית ברוונט, ירידה ולנסוע לקחת את האוטו.

2 -הליכה מהמלון  לברוונט 10 דקות,  עלייה ואז לעשות את המסלול מפלאפראז ללה פלאג’ר, יותר קל בירידה אך נגד כיוון המונט בלאנק .

3- לעלות לברוונט להתחיל ללכת לכיוון לה פלאג’ר ולחזור באותה הדרך.

התיעצתי עם בעלי והחלטנו על מס 3 : האופציה של לעלות 2 רכבלים עד לברבנט -תצפית ואז לרדת לתחנה הראשונה שקוראים לה  PLANPRAZ .  משם התחלנו את המסלול . חזרנו בסופו של דבר על עקבותינו וירדנו בפלנפרז חזרה לשאמוני. הערנו את הילדים ,אך הם היו עייפים  “עוד רכבל?”  “עוד מסלול הליכה? אנחנו עייפים..” לבסוף שכנענו אותם שנתחיל מוקדם, נסיים מוקדם ויהיה זמן חופשי. עוד נתון שנכנס, הבת שלי צריכה להזמין לוקר לביה"ס בשעה מסויימת . בדיוק שאנחנו במסלול הליכה… "בגללנו לא יהיה לה לוקר…ובטח לא יהיה קליטה במסלול…" כך יצאנו בבוקר, הליכה לרכבל 15 דקות  ואנחנו ברכבל העולה ל PLANPRAZ. אנחנו מהמקדימים רק עכשו נפתח !

תחנה אחת ואז עוד רכבל לנוף היפה של ברוונט LA BREVENT.

המונבלאן למעלה -הכיפה הלבנה, למטה שאמוני

לא להחמיץ ! !

שוב צילמנו וצילמנו הכל כל כך יפה !

הילדים בכלל לא רוצים מסלול הליכה, לאחד כואב זה ולשניה כואב משהו אחר. אז אמרנו שנתחיל ללכת ונראה מה קורה… ירדנו חזרה לתחנה של PLANPRAZ והתחלנו ללכת, עוברים את בית הקפה,אח"כ רואים את נקודת ההתחלה של מצנחי הרחיפה ואז ירידה מתונה, מסלול יפה, נוף מקסים יש פריחה. לאחר כשעה הם רוצים לחזור ..

מסלול ההליכה -אנחנו עשינו הלוך חזור
מבט לכיוון המונבלאן -בחזור

לא עזר כלום …חזרנו על עקבותינו והפעם עם הפנים למונטבלאן .

לא השלמנו את המסלול אבל עשינו חלק ממנו.

הנופים מהממים, חזרנו לבית הקפה לנסות להזמין באינטרנט לוקר לביה"ס ולא הצלחנו, נאלצנו לחזור למלון ואז להזמין.

בצהרים יצאנו לשאמוני לאכול ושוב סוגיית האוכל היתה בעייתית, לבסוף אכלנו באותם "מלכודות תיירים", גם יקר וגם לא מי יודע לא טעים. המשכנו משם לחנויות המזכרות וחזרנו עייפים למלון. בערב כבר יורד גשם.

מרכז שאמוני
פסל -המצביעים על המונבלאן

אורזים,  מחר נוסעים לליון.

היה לנו מזל גדול – 3 ימים לאחר שהיינו בברבנט הרכבל הראשון לפלנפרז הושבת והוא היה סגור בהמשך אותו הקיץ. יומיים אח"כ גם סגרו את הרכבל השני של הא.ד.מ.

לילדים היום השלישי של הפאס היה כבר מעייף, אני לעומת זאת נהניתי מכל רגע. נהדר לראות בכל שאמוני אנשים בכל הגילאים שפשוט באים לטייל ברגל. גם צעירים ,משפחות ומבוגרים בכל הגילאים.

חלק ג'- ליון

יום 12- משאמוני לליון

אנחנו ביום ה11 לטיול , נפרדים משאמוני בדרך לליון  –LYON

בחרנו לטוס חזרה מליון בלל השעה הנוחה יותר מג’נבה (1330).

וגם כדי לתת צאנס לילדים לטייל בעיר גדולה . קמנו בבוקר, ארוחת בוקר אחרונה במלון החמוד שלנו. יש לנו נסיעה של שעתיים וחצי ואני בוחרת להיפרד מהאזור באגם פאסי .

נפרדים משאמוני. תמונות אחרונות מהמרפסת, מהגינה של המלון ואנחנו נוסעים.

לאחר נסיעה של כ 20 דקות אנחנו באגם פאסי. רגוע ושלו כאן .

קצת קריר אז לא נכנסים למים, הולכים קצת לאורך האגם, חוזרים לאוטו וממשיכים בנסיעה.

הדרך המהירה עוברת עלינו בקלילות ואין איפה לעצור אפילו, אהבתי את הגשרים הרבים ואת הכבישים הרב מפלסיים שמגשרים על הבדלי הגבהים ושומרים על הנוף כל כך יפה.

הגי פי אס מוביל אותנו ישירות אל המלון. חמישי בצהרים ואין פקקים בעיר.

אנחנו מורידים את הילדים והמזוודות במלון שלנו, החדרים לא מוכנים, הילדים נשארים בלובי עם WIFI לשעה קלה ואנחנו נוסעים להחזיר את האוטו באזור תחנת הרכבת הגדולה LA PART -DIEU .

  מלון שלנו קטן וחמוד במיקום מעולה Best Western Saint Antoine

לקחנו 2 חדרים צמודים עם מזגן.  הכרחי בליון !  ואין הרבה מלונות עם מזגן שם.  החדרים קטנים אך ההפרדה בינינו לילדים הייתה טובה והילדים היו מאושרים בחדר שלהם .

אנחנו מתארגנים במלון , כולם רעבים אז אנחנו יוצאים לסיור קצר למצוא ארוחה.

עוד בארץ הבת שלי גילתה את קניון החנויות  פארט דיו עם הפרימק והחנויות בו, והבן רצה ללכת לראות משחק כדורגל  של הליגה הצרפתית בין ליון לשטרסבורג באצטדיון האולימפי .(לגבי שאר המסלול -לא גילו סקרנות יתרה).

בזמן שנסענו להחזיר את האוטו, שני ילדי גילו תושייה ותחקרו את הפקיד במלון לגבי נקודות העניין שגילו בעיר עוד בארץ. וגם את סניף המקדונלדס הקרוב למלון…וכך כשיצאנו לחפש מסעדה הם כבר ניווטו לכיוון המקדונלדס הקרוב….

ליון לידיעתכם היא בירת הקולינריה של צרפת ובה יש מסעדות מכל הסוגים כולל מסעדות מישלן רבות .

אז נאכל במקדונלדס? …למזלנו הרחוב הקרוב למלון היה רחוב מסעדות נהדר ומצאנו שם את המסעדה מרשת היפופוטמוס שפסחנו עליה בביקורינו באנסי, זה הזמן לבקר בה.   שם הרחוב Rue Merciere. הילדים רצו למקדונלד ורק לאחר שכנוע ארוך הסכימו לנסות. לאחר הארוחה המשכנו לכיוון ככר העיריה Hotel de Ville.

המלון שלנו נמצא ממש על יד הגשר האדום המחבר בין העיר העתיקה לחצי האי פרסקוויל . בחצי האי פרסקוויל כל הכיכרות היפות , רחובות החנויות והכל במרחק הליכה קצר מהמלון.  חצי האי תחום על ידי הנהרות הסון והרון.

מככר העירייה ובית האופרה הידוע של העיר אנחנו ממשיכים לאורך שדרת  החנויות Rue de la Republique.  עוצרים בחנויות מתלהבים מהבניינים. למזלנו מזג אויר מעולה אפילו מטפטף .וממש לא חם  (בד”כ הטמפ' עמדה על 33 מעלות )

המלון שלנו נמצא גם ליד הכיכר החמודה הזאת .עוד נעבור בה כמה פעמים. ככר היעקובינים. שילוב של פריז ועיר איטלקית כלשהי. מחר לפנינו יום עמוס וגדוש עם הפתעה אחת לא צפויה לקראת סופו…

מגיעים לכיכר בלקור ,כבר מאוחר והאינפורמיישן סגור. גם החנות לקניית הכרטיסים למשחק הכדורגל מחר. חוזרים למלון.

היום ה -13 – יום טיול אחרון -ליון

קמנו בבוקר ולאחר התייעצות עם בעלי החלטנו לנסות ולקנות כרטיסים למשחק הכדורגל שעתיד להתרחש בשעות הערב באצטדיון המרוחק מהמלון שלנו. מכיוון שלאצטדיון מגיעים עם טראם מהפארט דיו, החלטנו שאז גם נלך לקניון שהבת רוצה, ועד הצהרים ננסה להקיף את היעדים התיירותיים של העיר. הילדים כמובן שמחו ואת הבוקר פתחנו בבולונז’רי ברחוב של המלון.  הקראסונים מהמשובחים שאכלתי…

משם המשכנו כמה מטרים לכיוון שוק האוכל של Quai St Antoine על הגדה של הסון.

חגיגה אמיתית של דוכני גבינה,ירקות ,נקניקים ופירות הכל כל כך יפה .עשינו את דרכנו לאורך השוק וטעמנו ממבחר הגבינות וגם קנינו כמה לקחת לארץ.

 המשכנו ברגל לכיוון ככר בלקור שם נמצאת החנות של קבוצת הכדורגל של ליון. חנות ענקית, קנינו כרטיסים (כ15 יורו למבוגר, 8 לילד ) וקבלנו הסברים איך להגיע.

אכן הרפתקאה נכונה לנו ולא שיערנו עד כמה…

מככר בלקור אנחנו חוצים את הגשר של נהר הסון ואנחנו בעיר העתיקה.

הולכים לכיוון שתי הכנסיות המפורסמות אחת הקרובה סנט ג’אן ואחת על ראש הגבעה -הפיאבר, כנסיית נוטר דם.

ליד כנסיית סנט ג’אן יש גם טוריסט אינפורמיישן קטן והם הראו לי על המפה שקיבלנו במלון את המעברים המפורסמים הקרובים ,ציורי הקיר המפורסמים של ליון ומאיפה לוקחים את הפוניקולור לעלות לגבעה.

נכנסים לכנסייה העתיקה  – Cathédrale Saint-Jean,  היא בשיפוצים בחלק הפנימי שלה . יצאנו לככר היפה לכיוון תחנת המטרו שם קנינו את הכרטיסים היומיים לכל היום. חיכינו בתור לפוניקולור ושוב הפציעה לה רכבת אדומה שעולה בשיפועים מטורפים בהר…צפיפות איומה בפוניקולור ,הרבה תיירים. מגיעים לגבעה, הנוף יפה של כל העיר , ונכנסים לכנסייה השנייה.

שוב תור חזרה לפוניקולור יורדים למטה. 

אנחנו ממשיכים ברחובות העיר העתיקה ומחפשים את הכתובת של המעברים המקורים. ליון היתה מרכז ליצור משי מתקופת ימי  הביניים והמעברים בתוך הבלוק העירוני  שימשו להעביר את המשי בתק’ ימי הביניים מבלי שירטב – Traboules

Traboules

.מוצאים את הכתובת והדלת נפתחת , עוברים דרך המעברים לרחוב השני.  הסמטאות האלו נהדרות ,יש שם חנויות מכל הסוגים בעיקר לכל הממתקים המיוחדים שמייחדים את ליון  (עשויים משקדים) וכן מסעדות ליוניות טיפוסיות .

אנחנו מסתובבים בין הסמטאות עד שהילדים קצת ממצים ומחפשים את הציור קיר הקרוב אלינו. חוזרים דרך הגשר האדום לאזור המלון שלנו, מחפשים מסעדה באחד מהרחובות שראינו אתמול.

אז לא אכלנו במסעדה ליונית טיפוסית אלא באיטלקית וגם היה מצויין.

חוזרים למלון למנוחה קצרה

אחה”צ וערב ארוך לפנינו….

אחה”צ מסתובבים בקניון הענק . כן היינו גם בפריימק …

ואח"כ לוקחים את הטראם לאצטדיון . תוך כדי נסיעה מבחין בעלי שכייסו אותו בטראם !

חוויה מאוד לא נעימה.  מזל שלי היה ארנק עם כסף משלי…

איך שירדנו ביטלנו את כרטיסי האשראי והתקשרנו למלון שיבטלו את הכרטיס לחדר (גנבו גם אותו)  ואנחנו ממשיכים ברגל לכיוון האצטדיון הענק….הזוי מה.

שעה וחצי של בהייה במשחק, הצליחו קצת לאושש אותנו מהבאסה. ליון הבקיעה 2 גולים וכל הקהל מריע, אנחנו יוצאים לפני סוף המשחק. הכל מאוד מסודר והטראם מחכה לך ביציאה מהאצטדיון.

לא כך חשבתי שיסתיים לו הטיול שלנו אבל מצד שני אולי מזל שזה היה ביום האחרון….

במבט לאחור התאוששנו כמובן,  וזכרונות הטיול היפה הזה העפילו על עוגמת הנפש של סיום היום הזה.

סיום

יום שבת קמים בבוקר ארוחת בוקר בבולונג’רי שלנו ונהג מונית בא לאסוף אותנו לשדה התעופה. הטיול שלנו הסתיים ואני שמחה שהעליתי אותו כאן על הכתב ויכולה לראות איזה טיול נהדר זה היה גם בחלוף הזמן. כמה ימים עוד התהלכתי בתחושת געגוע להרים הנפלאים בשאמוני, לי הם היו החוויה החזקה ביותר מהטיול  הזה.

תודה וכל הכבוד שקראתם עד לכאן !! ונתתם למצנח הרחיפה שלנו עוד זמן אויר !!

לחיי טיולים מוצלחים !!

מצרפת כמה מהסיפורים שעזרו לי בהכנת הטיול:

סיפור הטיול של לימור –הבלוג של לימור

הבלוג של רבקה קופלר -אוספת אוצרות –ליון

הסיפור של איריס- עד הטיול הבא

בשנה שאחריה שוב הגענו לצרפת כחלק מטיול לונדון פריז שלנו- פריז חלק ב' מוזמנים לקרוא !

אהבתם ?

מוזמנים להצטרף ולקבל פוסטים חדשים : יש לרשום את המייל שלכם ואח"כ ולאשר את המייל שתקבלו. כמו כן יש לשים לב שהמיילים לא מגיעים אצלכם לרשתות חברתיות.

3 תגובות על 'טיול משפחתי לאלפים הצרפתיים'

 1. תמונת פרופיל של yaninazaslavsky

  מסלול מעניין שאשמח לעשות בעתיד. לא חשבתי לחבר בין ליון לאלפים. ואהבתי מאוד את הכותרת של הפוסט – לגמרי צריך לרחף על הכל מלמעלה

  אהבתי

 2. תמונת פרופיל של daphnatravels

  הי ינינה אני בטוחה שאת מאוד תאהבי את האזור וביחוד את שאמוני שמאפשרת מגוון גדול של מסלולים בהרים. זה היה אחד הטיולים היפים שלנו , ולכן הייתי צריכה "להשאר באויר" כי לא יכולתי הרבה זמן "לנחות" למציאות…

  אהבתי

 3. […] עקב הקורונה) אחרי הטיול הנהדר שלנו שנה קודם, שכולו טבע באלפים הצרפתים, הילדים ביקשו את לונדון, וכך תכננתי לנו טיול ללונדון עם […]

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

3 תגובות בנושא “טיול משפחתי לאלפים הצרפתיים

 1. הי ינינה אני בטוחה שאת מאוד תאהבי את האזור וביחוד את שאמוני שמאפשרת מגוון גדול של מסלולים בהרים. זה היה אחד הטיולים היפים שלנו , ולכן הייתי צריכה "להשאר באויר" כי לא יכולתי הרבה זמן "לנחות" למציאות…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: